Baleárske ostrovy: Mallorca | Menorca | Ibiza | Formentera || Palma de Mallorca

First Minute Dovolenka 2019!

Mallorca / Mallorka / Malorka / Majorca (Španielsko)

Doprava

Príchod na Mallorku

Lietadlom z pevniny
Pravidelné a charterové linky zabezpečujú spojenie medzi väčšími španielskymi a európskymi mestami. Priame lety z ČR sú iba charterové, pravidelné lety organizuje ČSA v spolupráci s leteckou spoločnosťou IBE Mária a cestujúci musia prestupovať v Madride alebo Barcelone. Letisko v Palme de Mallorca sa nachádza 10 km juhovýchodne od Palmy. Do mesta a rekreačných stredísk dopravujú návštevníkov taxíky alebo autobusy. Práva cestujúcich v leteckej doprave jasne a zrozumiteľne uvádza materiál Európskej komisie pre energetiku a dopravu.

Lietadlom z Ibizy Eda Menorky
lberia má monopol na lety medzi ostrovmi a do Palmy mieria denne pravidelné spoje z Ibizy i Menorky. Často sú k dostaniu letenky na poslednú chvíľu, ale v sezóne si radšej rezervujte miesto dopredu.

Charterové lety
Lacné charterové lety a aj lety nízkonákladových aerolínií možno využívať po celý rok, avšak dátum i čas odletu a príletu bývajú pevne stanovené, a ak nemôžete letenku využiť, náhrady sa asi nedočkáte. Zo španielskych miest môžete letieť spoločnosti Spanair, ktorá zvyčajne ponúka jednosmerné letenky za výhodné ceny.

Zájazdy
Veľa cestovných kancelárií ponúka zájazdy zahŕňajúce pol- či plnú penziu. V cene je tiež letenka a transfer z letiska do rekreačných stredísk.

Trajektom z pevniny
Trajekty a katamarány vyplávajú z Barcelony a Valencie (cez Ibizu). Najspoľahlivejšie je obrovský katamarán Transmediterránea, ktorý v sezóne vypláva dvakrát denne (cesta trvá 4-5 hodín, na ostatných trajektoch až 10 hodín). Plavba je zvyčajne pohodlná a cestujúci majú možnosť obdivovať hornatej západné pobrežie, zatiaľ čo loď nasadzovať siete ostrov, aby zakotvila v prístave v Palme. Spiatočný trajektové lístok ušetrí peniaze.

Trajektom z Ibizy a Menorky
Transmediterránea a Balena zabezpečujú pravidelné spojenie medzi Ibizou, Menorka a Palmou. Cape Baleárskych de Cruceros zabezpečuje len osobnú dopravu do az Cala Rajady, zatiaľ čo Iscomar mieri do Port ď Alcúdia.

Dovoz auta
Rýchle trajekty vyplávajú z Barcelony a Valencie. Automobily prevážajú aj medzi ostrovné trajekty, ale v lete na nich budete musieť miesto rezervovať pravdepodobne dlho dopredu.

Zábavné plavby
Mnoho výletných lodí sa počas obvyklé desiatich alebo pätnásťdňovej plavby po stredomorských prístavoch zastavuje na Malorke. Cestujúci väčšinou stihnú navštíviť len hlavné pamiatky a obchody v Palme.

Súkromné lode
Prístavy pozdĺž mallorského pobrežia bývajú úplne zaplnené. Najžiadanejšie je Port Portals u Portals Nous (pozri síru. 44), kde zvyčajne kotví jachty členov španielskej kráľovskej rodiny. Populárna je tiež Port ď Andratx, nájdete ale aj rad lacnejších možností.

Súkromná lietadla
Okrem jednej bizarné súkromnej pristávacej dráhy musia všetky lietadlá používať letiská v Palme. Zábavné alternatívu predstavujú lety balónom na východnom pobreží.

Mallorca - OTTO - Plážova móda

Adresár

Aerolínie
www.csa.cz
www.iberia.cz
www.aireurope.com
www.spanair.com

Transmediterránea
902 454645
www.transmediterranea.com

Balearia
902 160180
www.balearia.com

Cape Baleárskych de Cruceros
971 818617
www.cape-balear.corn

Iscornar
902 119128
www.iscomar.corn

Malorca Balloons
971 818182

Verejná doprava
http://www.tib.org/portal/en/web/ctm


Cestovanie autom

Minimálny vek vodiča je 18 rokov. Počas jazdy so sebou vodič musí mať vodičský preukaz, osvedčenie o evidencii vozidla a doklad o poistení.

Deti do 12 rokov musia sedieť na špeciálnych detských sedačkách. Deti a osoby, ktoré majú výšku menej ako 135 cm musia používať špeciálny bezpečnostný pás. Deti a osoby s výškou od 135 cm do 150 cm môžu použiť špeciálny bezpečnostný pás alebo riadny bezpečnostný pás.

Pokiaľ nie je na ceste umiestnená dopravná značka indikujúca niečo iné, v obci a zastavaných územiach platí najvyššia povolená rýchlosť 50km/h. Mimo obcí a zastavaných území platí limit v nadväznosti na typ vozidla a cesty (90-100km/h) a 120km/h na diaľnici.

Pokuty za prekročenie rýchlosti sa menia v nadväznosti na prekročenú rýchlosť od 100 do 520 €. Na mieste môže byť taktiež zadržaný vodičský preukaz, resp. vozidlo (za prekročenie rýchlosti o 50% alebo viac rýchlostného limitu na danom úseku, ak je to viac ako o 30km/h). Ak sa voči pokute chcete odvolať, kontaktujte policajný súd polície, ktorá priestupok ohlásila.

Používanie bezpečnostných pásov je povinné pre všetkých cestujúcich vo vozidle. Pokuta za nepoužitie bezpečnostného pásu je od 91-150 € za nepripútaného pasažiera.

Použitie mobilných telefónov počas jazdy je zakázané, pokiaľ nie je použitý niektorý „hands free" systém. V prípade porušenia tohto pravidla dostane vodič pokutu do 91 €.

Pokiaľ ide o poistenie vozidla, poisťovňa by Vám mala vystaviť tzv. Zelenú kartu, ktorá musí byť umiestnená za sklom vozidla. Zelenú kartu v rámci EU nie je potrebné mať pokiaľ so sebou máte doklad o poistení. Ak v prípade nehody nedošlo k vážnemu zraneniu účastníkov a títo sa zhodnú s priebehom nehody, nie je potrebné volať políciu, ale stačí vyplniť formulár - hlásenie o nehode, ktoré účastníci spoločne podpíšu. Pokiaľ to druhý účastník odmieta podpísať, odpíšte si evidenčné číslo jeho vozidla, mená svedkov, prípadne meno prítomného policajta.

V žiadnom prípade nepodpisujte formulár ani iné vyhlásenie, ktorému nerozumiete! Môže to byť použité ako dôkaz proti Vám!

Ak si zranenie účastníkov vyžiada hospitalizáciu, úrady zabezpečia spísanie a hlásenie nehody. Ak hospitalizáciu nepotrebujete, ale cítite následky nehody (šok, menšie zranenia), nechajte si vystaviť zdravotníkmi doklad o Vašich poraneniach.

Cesty, ktorých použitie podlieha mýtu, sú označené dopravnou značkou na ktorej je peaje/toll resp. Autopista de peaje. Po príjazde na spoplatnenú cestu si zakúpte lístok na prvej mýtnej stanici.

Prenájom auta

Pred uzatvorením zmluvy by ste mali venovať veľkú pozornosť jej podmienkam, vypýtať si všetky potrebné informácie o aute, ktoré si chcete prenajať a o ďalších náležitostiach, ako je napr. poistenie auta, posádky a pod. Najmä pri rezervovaní auta cez internet si preštudujte podmienky a konečnú
zmluvu, či obsahuje všetky dohodnuté podmienky, označenie vybraného vozidla a ďalšie dojednané záležitosti. Pred podpísaním preberacieho protokolu k autu si auto riadne prezrite a nahláste každé poškodenie, resp. nedostatok na aute.

Pokiaľ to je možné, overte si otváracie hodiny požičovne, aby ste sa vyhli odovzdaniu auta na dohodnutom mieste, na parkovisku firmy alebo inde bez toho aby ste auto odovzdali priamo osobe zo spoločnosti, nakoľko riskujete, že sa bez vášho vedomia auto na parkovisku poškodí, pričom za škodu budete zodpovední Vy.

Všetky doklady od auta, protokoly, zmluvy a doklady o platbe si riadne uschovajte.

Taxi

Poplatok za taxi službu sa líši podľa jednotlivých regiónov, cenník však musí byť pre spotrebiteľa viditeľne umiestnený v taxíku. Najčastejšie je umiestnený na okne pri pasažierovi. Je dobré vopred sa informovať po príchode do Španielska na turistických informáciách, koľko by malo stáť taxi do vybranej lokality.

Práca v zahraničí (www.freejob.sk)

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty: Cyprus.sk | FreeJob.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | Freejob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

malorka

Copyright © 2000 - 2019, Mallorca.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com