Baleárske ostrovy: Mallorca | Menorca | Ibiza | Formentera || Palma de Mallorca

First Minute Dovolenka 2019!

Mallorca / Mallorka / Malorka / Majorca (Španielsko)

História

Miesto stretnutia rôznych kultúr

Myotragus Balearicus - antilopa trpazličích rozmerov, bola symbolom mierumilovného života na ostrove. Príroda sa postarala o to, že nemala žiadnych nepriateľov a postupným vývojom strácala svižnosť a bystrosť. Je zrejmé, že po príchode človeka na ostrov, asi 7 000 rokov pred n. l, sa stala ľahkým terčom pre lovcov týchto primitívnych spoločností. Mierové časy sa opäť vytratili z ostrova po príchode tzv. morských národov (Pueblos del Mar) okolo roku l 200 pred n. l, kedy sa oblasť Stredomoria mení na bojové pole. Toto je začiatok megalitického obdobia, ktorého kultúra, založená na kameni, sa stala známou predovšetkým ohradenými osadami a vysokými vežami. Ich účel ešte stále nie je objasnený (viď. Capocorb Velí, Llucmajor a Ses Paísses.Artä). Päťsto rokov pred n. l. zasiahla túto primitívnu spoločnosť kríza, pravdepodobne zapríčinená sociálnou nerovnováhou a vzburami proti vládnucim vrstvám (viď. Múzeum Son Fornés v Montuíri). Keď sa v roku 123 pred n. l. vylodili v Pollentii (dnes Alcúdia) Rimania, ovládli ostrov, jeho hlavné mesto a začali presadzovať svoju kultúru, je pravdou, že Malorčania veľký odpor nekládli. Výnimkou boli iba "honderos", malorskí elitní bojovníci, ktorých zbraňou bol prak a o ktorých presnej muške kolovali legendy. Ich služby využívali okrem iných aj Rimania (viď. Múzeum "Museo Monográfico de Pollentia" v meste Alcúdia.

Obdobie rozkvetu sa končí príchodom Vandalov a Malorka sa vracia do sveta civilizácie, aj keď tentokrát arabskej, v roku 903. Palma sa mení na "Medina Mayurqa" a stáva sa skutočným klenotom Stredozemného mora, nazývaným tiež "mesto s tisíckami záhrad". Aj napriek dokonalému bezpečnostnému systému do mesta vtrhli v roku 1115 taliansko-katalánske vojská, aby potrestali malorských pirátov. V období 436 rokov trvajúcej arabskej nadvlády sa zachovalo niekoľko poschodových terás vybudovaných za účelom obrábania pôdy a len málo budov, ktoré by odzrkadľovali pestrosť arabskej kultúry: palác "Palacio de Almudaina", ktorý odvtedy podstatne zmenil svoj vzhľad, Arabské kúpele a pozostatky "Almudaina de Gumara"(viď. arabské siene v Múzeu "Museo de Mallorca", patriace medzi najkrajšie v celom Španielsku). V roku 1229 dobyl ostrov kresťanský kráľ Jaume I. Aragónsky, za vlády ktorého sa zrodilo niekoľko nových miest a dedín na miestach, kde predtým stáli malé osady. V rokoch 1230 až 1349 bola Malorka samostatným kráľovstvom, ktoré zaniká v dôsledku nezhôd medzi členmi kráľovskej rodiny. Odvtedy je ostrov súčasťou politického celku, ktorý sa postupne menil a dnes sa nazýva Španielsko.

V 16. storočí boli všetky stredozemné ostrovy vystavené pirátskym nájazdom, ktoré boli podnetom na vybudovanie siete strážnych veží. Napriek tomu boli niektoré dediny napadnuté a z unesených Malorčanov sa stali otroci. Obchod s týmto ľudským tovarom prekvital v Turecku a v severnej Afrike. Neskôr to boli malorské lode, ktoré sa zúčastnili veľkých výprav s cieľom činiť spravodlivosť. Zmenili si meno a nechali sa nazývať korzármi, používali však rovnaké metódy. V tomto dobrodružstve nájdeme pôvod niektorých veľkých pokladov (viď. Santa Creu v Palme). Malorka, samostatný politický a kultúrny celok, je za vlády Filipa V. zbavená svojich inštitúcií a kráľovský dekrét zakázal používanie katalánčiny ako úradného jazyka. Stalo sa tak v roku 1715a tento stav trval 360 rokov, až do príchodu demokracie v roku 1975.V roku 1983 sa Malorka stáva súčasťou samostatnej autonómnej oblasti - Baleárskych ostrovov. Oficiálnym jazykom je dnes španielčina a katalánčina.

Historickí svedkovia: hrady

Na fascinujúcej skale pri vstupe do pohoria Tramuntana sa týči "Castillo de Alaró". V roku 902 poskytol ochranu bojovníkom, ktorí sa nechceli zmieriť s arabskou nadvládou a ktorí tu osem rokov odolávali presile. V l 3. storočí bol útočiskom Arabov v boji proti kresťanom a neskôr bol posledným centrom odporu, ktorí kládli prívrženci malorského kráľovstva.

Odlišná je história hradu "Castillo de Capdepera", v ktorom sa od roku l 300 sústreďovala prakticky celá dedina.

Nemôžeme nespomenúť hrad "Santueri" a "Castillo del Rey" a majestátny "Castillo de Bellver", v ktorom sa dnes nachádza múzeum, umelecké zbierky a okrem toho je tiež miestom konania rôznych kultúrnych a spoločenských podujatí.

Historické medzníky

5 000 pred n. l.
Dôkazy prvého ľudského osídlenia na Baleárskych ostrovoch.
1 200 pred n. l.
Stavajú sa prvé veľké kamenné veže nazývané talaiot.
123 pred n. l.
Rimania si ostrovy podrobujú a dávajú im názov.
534 n. l.
Byzantská expedícia vyslaná z Konštantínopolu ukončí nadvládu Vandalov na ostrovoch.
711
Maurská armáda sa vyloďuje pri Gibraltare a Španielsko sa postupne dostáva pod islamskou nadvládu.
848
Španielski kalifovia vysielajú na Baleárske ostrovy po mori sily, aby potlačili nepokoje a zaviedli islam.
1114
Kresťanská križiacka výprava podniká inváziu na ostrov Mallorca, ale je prinútená k ústupu.
1229
Mesto Palma je dobyté kresťanskú aragónskou armádou. Menorca sa dostáva do područia Aragónskych.
1287
Aragónsky kráľ Alfonz III. podniká inváziu na Menorku a vyháňa odtiaľto Maurov. Hospodárstvo ostrova je v troskách.
1349
Kráľ Jakub III. je zabitý v bitke s Aragónskym kráľom Pedrom IV. Tým končí existencia Malorského kráľovstva.
1492
Za Ferdinanda a Izabely dochádza ku zjednoteniu Španielska a dobytie poslednej maurskej pevnosti - mesta Granady.
1588
Španielsky nezáujem o oblasť Stredomoria vedie k rade pirátskych nájazdov na Baleárske ostrovy.
1702-1713
V tzv. vojne o španielske dedičstvo podporujú Baleárske ostrovy spoločne s Britániou a Rakúskom habsburského uchádzača o trón.
1708
Menorca sa dostáva do britských rúk; pod španielsku vládu sa vracia v roku 1802.
1808-1814
Španielska vojna o nezávislosť; je spísaná prvá ústava.
1929
Dochádza k zvrhnutiu španielskeho diktátora Primo de Rivera.
1936-1939
Španielska občianska vojna. Menorca je vyhlásená republikou a Mallorca sa dostáva do rúk Frankovej nacionalistickej armády.
1975
Kráľ Juan Carlos I. nastupuje na španielsky trón, prechod k demokracii. Na Baleárskych ostrovoch dochádza k oživeniu záujmu o miestne jazyky a kultúru.
1986
Španielsko je prijaté do Európskeho spoločenstva (dnes EÚ).

Práca v zahraničí (www.freejob.sk)

Mohlo by Vás ešte zaujímať:

Naše ďalšie projekty: Cyprus.sk | FreeJob.sk | Hurghada.sk | Jordansko.sk | Rhodos.sk | Sharmelsheikh.sk | Syria.sk

Odporúčame: Neplodnost.sk | Impotencia.sk | Freejob.sk | Ebooks.sk | Tu môže byť váš spätný odkaz

Dovolenkový bedeker o Španielsku, destinácii Mallorca!

malorka

Copyright © 2000 - 2019, Mallorca.sk * All rights reserved * Ochrana osobných údajov * Made in Slovakia

Booking.com