Ktorý z nich je najkrajší? Podľa väčšiny Malorka, mladí zasa nedajú dopustiť na Ibizu. No za “hriech” stojí aj Menorca a nezabúdajme na Formenteru!

Zelená perla Stredomoria

Súostrovie Baleáry vďačí za svoj názov dávnym bojovníkom s prakmi, obávaným „bá lé yaroh”, ktorí z útesov vrhali s neuveriteľnou presnosťou kamene na lode votrelcov. Dnešní turisti sa podobných sálv nemusia obávať, sú tu totiž viac ako vítaní. Veď práve oni zabezpečili ostrovom ležiacim 200 kilometrov od španielskej pevniny nebývalú prosperitu. Najznámejším z nich je určite Malorka, „zelená perla Stredomoria”, ale aj raj plážových turistov s pobrežím plným luxusných jácht a hotelov. Hlavné mesto Palma de Mallorca ponúka niečo aj pre milovníkov pamätihodností – impozantná gotická katedrála La Seu sa pýši najväčším rozetovým oknom svojho druhu na svete. Pozornosť púta aj hrad Bellver, ktorý slúži ako jedno zo sídiel španielskej kráľovskej rodiny.

Tu to v noci žije!

Na Ibizu sa lieta z iných dôvodov. Rovnomenná metropola ostrova dlhého 40 kilometrov sa považuje za hlavné mesto nočného života Európy. Nebývalo to tak vždy. Pred niekoľkými desaťročiami bol ostrov pokojným miestom, významným len produkciou soli. Všetko zmenil príchod hippies, ktorí ostrov v 70. rokoch objavili pre svet. Len polhodiny loďou je to z Ibizy na Formenteru – inak ako loďou sa na ňu ani nedostanete. Žije tu len sedemtisíc obyvateľov, takže sa tu takmer každý s každým pozná. Ostrovček široký ani nie štyri kilometre slúži po stáročia ako základňa pirátov. Dá sa teda tvrdiť, že takmer každý, kto sa tu narodil, má pirátskych predkov. Napokon, ako inak – veď sme v Karibiku Stredomoria, ako sa ostrov bežne nazýva.

Jemnučký piesok

Ďalší z Baleárskych ostrovov, Menorca, upúta vápencovými skalami, roklinami a plážami s jemnučkým bielym pieskom. Navyše sem jazdí málo turistov, budete tu teda mať viac pokoja na rozjímanie pri mori a na potulky prírodou. Baleárske súostrovie je dôkazom, že krása, štedrosť a pohodlie má mnoho tvárí. Jeho ostrovy sa delia o svoje bohatstvo so svojimi návštevníkmi. Každý z ostrovov má vlastný charakter a zároveň je súčasťou malého, nádherného a rôznorodého sveta.

Historky

Na Menorce vás určite neminie historka o vzniku majonézy. Podľa legendy vznikla v hlavnom meste Mahon. Na počesť víťazstva Francúzov nad Britmi v bitke o ostrov Menorca ju pripravil kuchár, ktorý dal do omáčky žltky namiesto smotany, ktorú nezohnal, a olivový olej. Mal úspech a vznikla „mahonéza” – na počesť prístavu, v ktorom ju po prvý raz pripravili a ochutnali.

Vďaka, námorní lupiči!

Za pirátsku minulosť Baleárskych ostrovov sa miestni obyvatelia naozaj nehanbia. V prístave hlavného mesta ostrova Ibiza dokonca postavili pirátom pomník! Niekoľko metrov vysoký obelisk Monumento a los Corsarios je vraj svetovým unikátom – nikde inde sa takto hold pirátom nevzdáva.

Pochúťky

Špecialitou na Malorke je langustová polievka caldereta, drahá, ale vynikajúca. Alebo aj pa ambi oli, toast potretý olivovým olejom a dužinou rajčín. Na Menorce si nedajte ujsť mahonský syr, ktorý sa tu vyrába už od 5. storočia z čerstvého kravského mlieka. A ochutnajte aj menorský gin Xoriguer chutiaci po borievkach.

Prakom na nich!

V dvetisíc rokov starej tradícii brániť ostrov s prakom v rukách má pôvod zvláštny spôsob vyžitia obyvateľov Malorky. Na ostrove existuje deväť klubov, ktoré súťažia vo vrhaní prakom na ciel. Praky si tu sami vyrábajú – z agávy alebo palmových listov.