Vyhľadávané letovisko severovýchodu ostrova

Prímorské mesto Can Picafort spadá pod obec Santa Margalida. Nachádza sa na severovýchode španielskeho Baleárskeho ostrova Mallorca. Už polstoročie je jedným z najobľúbenejších dovolenkových cieľov na Malorke. A to najmä u nemeckých a britských turistov, ktorí sa sem vracajú rok čo rok, aby sa opaľovali na ohromujúcich bielych piesočnatých plážach zálivu Alcudia, ktory ma dĺžku 14 km.

Rozvoj lokality

Pred viac ako 100 rokmi bola obec Can Picafort malou rybárskou dedinou. Všetko sa však zmenilo, keď bohaté rodiny zo Santa Margalidy začali skupovať nehnuteľnosti a stavať rekreačné domy v tejto oblasti.

Can Picafort - Prístav / Malorka.sk
Can Picafort – Prístav / Malorka.sk

Jerónimo Fuster Picafort bol priekopníkom sťahovania sa bohatších obyvateľov vnútrozemia ostrova, najmä z okolitych dedín, už koncom 19. storočia. Keď sa so svojou manželkou a štyrmi deťmi presťahoval do rybárskej chaty na brehu zálivu Alcudia.

Booking.com

O niekoľko rokov neskôr doktor Juan Garau zo Santa Margalidy kúpil Picafortovu chatu a postavil na nej letohrádok. Netrvalo dlho a rodiny z Santa Margalida, Muro, Petra, Sa Pobla a mesta Inca sa usadili v oblasti, ktorá bola v tom čase pomenovaná Clot de s’Aigo Dolça.

V roku 1910 bola postavená nová kaplnka zasvätená Nanebovzatiu Panny Márie. Avšak do roku 1958 sa počet obyvateľov rozrástol natoľko, že v inej časti mesta bol slávnostne otvorený nový kostol.

Prvý hotel

Francisco Alomar zo Sineu (obec na stredu, srdca Malorky) otvoril hotel Alomar v lete 1934, ktorý bol po dlhé roky jediným hotelom v budúcej destinácii Can Picafort.

Záliv Alcudia - Can Picafort / Malorka.sk
Záliv Alcudia – Can Picafort / Malorka.sk

V roku 1960 žilo v lokalite Can Picafort iba 160 ľudí a väčšina z nich boli rybári. Na začiatku 70. rokov začala radnica v Santa Margalide vydávať stavebné povolenia pre hotely. A počet obyvateľov v polovici 80. rokov stúpol na 3 173, do októbra 2001 na 5 070 a v roku 2019 mal Can Picafort podľa národného štatistického ústavu 7 967 obyvateľov.

Jedna z najväčších turistických oblastí

Teraz je to jedna z najväčších turistických oblastí na Malorke s 13 438 lôžkami v hoteloch a 3 483 dovolenkovými domami. Prezident hotelovej asociácie v Can Picaforte, Jaume Horrach a manažérka, Carmen Ziererová, zastupujú 11 953 lôžok v 40 väčších zariadeniach a 1 585 nepridružených nehotelových postelí.

Can Picafort - Cervantesovo námestie / Malorka.sk
Can Picafort – Cervantesovo námestie / Malorka.sk

Od roku 2012 sa na modernizáciu hotelového a servisného sektora v Can Picaforte vynaložilo celkovo 75 miliónov eur. Žiaľ, kvôli pandémii Covid-19 je v súčasnosti otvorených veľmi málo hotelov, aj keď väčšina plánuje byť opäť v prevádzke do konca tohto mesiaca.

Pohľad zo vzduchu, výšky na Can Picafort / Malorka.sk
Pohľad zo vzduchu, výšky na Can Picafort / Malorka.sk

Dovolenka v Can Picafort nemôže byť jednoducho sklamaním. Vedia to tak domáci ako aj zahraniční návštevníci, preto ich z roka na rok pribúda, vracajú sa do tejto destinácie. Zvlášť pre ľudí, či milujú opaľovanie sa pri mori, majú radi zábavu a nie práve veľkomestá pri mori je ideálnou lokalitou. Je isté, že minimálne ďalších 50 rokov si Can Picafort udrží záujem turistov nielen z Európy.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to