Plán regulácie cestovného ruchu

Pritom len nedávno vítala turistov ako celebrity. Vedenie španielskeho ostrova Mallorca schválilo plán regulácie cestovného ruchu. Ten stanovuje limit kapacity ubytovania. Dosiahnuť ho má v priebehu niekoľkých rokov a ubytovacia kapacita sa má znížiť asi o 120 tisíc lôžok. Informoval o tom denník La Vanguardia. Ide o prvú podobnú iniciatívu v Španielsku.

Pláž Muro - Playa del Muro blízko Can Picafort / Malorka.sk
Pláž Muro – Playa del Muro blízko Can Picafort / Malorka.sk

Plán navrhlo vedenie Mallorky už pred niekoľkými rokmi s cieľom chrániť prírodu tohto stredomorského ostrova, aj život obyvateľov pred masovou turistikou. Schválenie ale prichádza v čase, keď aj tento baleársky ostrov zápasí s poklesom príjmov z cestovného ruchu, ktorý spôsobila pandémie Covid-19. Prvým turistom, ktorí na ostrov pricestovali po uvoľnení protikoronavirových opatrení, sa nedávno dostalo takmer kráľovského prijatia.

Kritizovala ho opozície, ekológovia

Reguláciu cestovného ruchu schválilo vedenie tohto stredomorského ostrova len tesne, rozdielom jedného hlasu. Kritizovala ho opozície s tým, že ešte viac zníži príjmy z cestovného ruchu, tak dôležité pre rozpočet radnice. Ale aj niektorí ekológovia, ktorým sa nezdá dosť ambiciózny. Plán totiž predpokladá postupné dosiahnutie stanoveného limitu. A to počas štyroch rokov potom, čo plán definitívne nadobudne platnosť.

Booking.com

O sto dvadsať tisíc lôžok menej

Plán predpokladá obmedzenie ubytovacích lôžok na maximálne 430 000. Čo bude, podľa denníka La Vanguardia, znamenať v dlhšom horizonte zníženie kapacity o 120 000 lôžok. Plán tiež rozdeľuje ostrov s rozlohou asi 3 640 kilometrov štvorcových a asi 900 000 obyvateľmi na zóny. V tých, ktoré budú označené za „turisticky nasýtené“, už nebude možné zriaďovať nové ubytovanie v súkromnom prenájme. Plán predpokladá aj zákaz rozširovania golfových ihrísk na ostrove. O menšie ubytovacie kapacity budú zápasiť tak individuálne cestujúci ako aj cestovné kancelárie. Dovolenka na Malorke bude v budúcnosti s veľkou pravdepodobnosťou drahšia ako doteraz, výber ubytovacích kapacít kvantitatívne menší, snáď ale kvalitatívne lepší.

Cabrera je jeden z menších ostrovov v súostroví Baleáry / Malorka.sk
Cabrera je jeden z menších ostrovov v súostroví Baleáry / Malorka.sk

Mallorca je najväčší z Baleárskych ostrovov, ktorý vlani navštívilo 16 miliónov turistov. Kvôli pandémii Covid-19 boli Baleáry, autonómny región Španielska s asi 1,2 milióna obyvateľov, uzavreté turistom od polovice marca do začiatku tohto mesiaca. Výnimkou bol dohodnutý počet nemeckých turistov, ktorí smeli doraziť už od polovice júna v rámci pilotného projektu.

Povinnosť nosenia rúšok

K dnešnému dňu je na Baleároch 18 nakazených koronavírusom, uviedol denník El Mundo. Medzi infikovanými sú španielski turisti, ktorí tam prišli na dovolenku. Kvôli obavám zo šírenia nákazy chystajú Baleáry od pondelka povinnosť nosenia rúšok, rovnako ako ju od štvrtka zaviedlo Katalánsko.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to