Obmedzenia týkajúce sa pitia alkoholu

Dva španielske ostrovy, Malorka a Ibiza, známe ako obľúbené dovolenkové destinácie, zavádzajú obmedzenia týkajúce sa pitia alkoholu na verejnosti. Toto opatrenie má za cieľ eliminovať protispoločenské správanie turistov. Informovala o tom agentúra Reuters, správu prebrala aj TASR.

Hrozí vysoká pokuta

Vláda Baleárskych ostrovov oznámila, že v štyroch známych párty oblastiach, vrátane Playa de Palma na Malorke, bude platiť zákaz konzumácie alkoholu na plážach a verejných miestach.

Turisti a miestni, ktorí budú prichytení s otvorenou fľašou alebo plechovkou, môžu dostať pokutu od 500 do 1500 eur.

Booking.com

Začiatok účinnosti opatrení

Nové pravidlá nadobudnú účinnosť niekoľko dní po ich zverejnení v úradnom vestníku. „Vyhláška o zodpovednom cestovnom ruchu“ sa vzťahuje na časti obcí Palma a Llucmajor na Malorke vrátane letoviska Playa de Palma a párty zóny Magaluf, obľúbenej medzi Britmi, ako aj na obec Sant Antoni de Portmany na Ibize.

Kde sa zákaz neuplatňuje

Každá z týchto zón dostane na zavedenie pravidiel 4 milióny eur ročne, financovaných z daní z cestovného ruchu. Zákaz sa nevzťahuje na terasy barov a reštaurácií ani na iné miesta, kde je konzumácia alkoholu povolená. Treba však povedať, že boj s týmto neduhom, konzumáciou alkoholu na verejnosti (ulici, pláži či prírode) je doposiaľ, už desaťročia, bojom s veternými mlynmi…

Pravidlá pre párty lode

Alkohol sa bude môcť naďalej podávať na párty lodiach, ktoré musia teraz dodržiavať vzdialenosť 1 námornej míle (1,85 km) od zón so zákazom. Okrem toho lode nebudú môcť v týchto zónach hostí vyzdvihnúť ani vysadiť.

Párty dovolenka na Malorke / Malorka.sk
Párty dovolenka na Malorke / Malorka.sk

Tzv. párty lode a nedisciplinovaní účastníci takýchto podujatí znečisťujú najmä more, no na menších plavidlách zvyšujú aj riziko nestability lode, jej prevrátenia sa, ak je bárka, vzhľadom na ich väčší počet, preťažená.

Prísnejšie pravidlá zlepšujú verejný poriadok

Pitie alkoholu na verejnosti je všeobecne v slušnej spoločnosti považované za nekultúrne a nevhodné, najmä preto, že prispieva k negatívnemu správaniu a znečisťovaniu prostredia.

Kamaráti sa rekreujú / Malorka.sk
Kamaráti sa rekreujú / Malorka.sk

Okrem toho, alkohol má závažné zdravotné riziká, predovšetkým pre mladistvých, u ktorých môže spôsobiť dlhodobé fyzické a psychické problémy. Prísnejšie pravidlá teda nielen zlepšujú verejný poriadok, ale aj chránia zdravie a bezpečnosť komunity miestnych, ako aj turistov.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to