Mallorca je perla Stredomoria

Mallorca – najväčší a najhornatejší zo španielskych Baleárskych ostrovov určite nikoho nesklame, lebo ponúka ako zlatisté pláže a pohodu, tak aj adrenalínové túry po pohoriach či historické pamiatky. Malorka si Vás získa, či ju navštívite s cestovnou kanceláriou alebo po vlastnej osi. Je to bez diskusie, čo do možností relaxu, poznávania a celkovej atmosféry, perla Stredomoria!

Malorka je vhodná pre všetkých

Prístav Andraitx / Malorka
Prístav Andraitx / Malorka

Malorka je vzhľadom na svoju rozmanitú prírodu vhodná pre všetkých, ktorí chcú dovolenku stráviť nie iba na pláži či v bare. Na bicykli či pešo môžete obdivovať prekrásne vnútrozemie, modrasté hory, jaskyne, voňavé lúky posiate množstvom rozkvitnutých kvetín, tiché borovicové háje, nekonečné sady mandlí a olivovníkov. Malý ostrov sa dá prejsť krížom-krážom takže stihnete všetky atrakcie. Vzhľadom na to, že ostrov meria od východu k západu zhruba sto kilometrov, možno ho skutočne prejsť krížom-krážom za pár dni požičaným autom. Ostrov je ľahko dostupný leteckou dopravou a to tak z Bratislavy, ako aj niekoľkokrát za deň z blízkej Viedne či Budapešti. CK síce ponúkajú zájazdy na Malorku len v letnej sezóne, no dá sa ňu dostať celoročne. Ubytovanie na Malorke si hravo rezervujete online.

Začnite s hlavným mestom Palma de Mallorca

Hlavné mesto a prístav ostrova / Malorka.sk
Hlavné mesto a prístav ostrova / Malorka.sk

Ideálnym východiskovým bodom je hlavné mesto Palma de Mallorca, ktoré je povestné bujarým nočným životom. Je to aj vstupná letecká a námorná brána na ostrov. Mesto tiež láka na nespočetné množstvo významných pamiatok, ktorým dominuje katedrála Panny Márie, prezývaná La Seu. Majestátna gotická budova je obdivuhodná sama osebe, ale davy k nej mieria aj kvôli interiéru, na výzdobe ktorého sa podieľal slávny architekt Antoni Gaudí.

Booking.com

Podmaňujúca Valldemossa

Malebná Valldemossa / Malorka.sk
Malebná Valldemossa / Malorka.sk

Ďalšie mestečko / obec, ktoré určite stojí za to, je Valldemossa. Valldemossa je veľmi atraktívnou turistickou destináciou, pretože ukazuje rannú španielsku kultúru, architektúru vo svojej kvintesencii. Dláždené uličky, zapadnuté dvorčeky, typické majorské kamenné budovy, a to všetko orámované dramatickou panorámou tamojších hôr Serra de Tramuntana, potešia oko každého vnímavého turistu. Dych berúci výhľad z vysokých útesov je vykúpený krkolomnou cestou. Vo valldemosskom kláštore Sa Cartuja našli útočisko milenci, skladateľ Frederick Chopin a kontroverzná spisovateľka George Sandová. Vydajte sa po ich stopách!

Romantický západ slnka a serpentíny

Serpentíny v pohorí Tramuntana
Serpentíny v pohorí Tramuntana

Západné pobrežie vás ohromí svojou divokosťou a nespútanosťou. Vysoké útesy a romantický západ slnka, to je to pravé nielen pre rojkov. Skutočne adrenalínovou sa môže stať cesta späť! Miestne serpentíny sú úchvatné na pohľad, ale šoférovať po nich je veľká výzva. Na vodičov tu na 14 kilometroch čaká takmer sedemdesiat najkrkolomnejších a najnebezpečnejších európskych zákrut. Ale aj napriek tomu bude celý výlet na Malorku stáť za to!

Je z čoho vyberať, čo obdivovať

Serra de Tramuntana z lietadla / Malorka.sk
Serra de Tramuntana z lietadla / Malorka.sk

Uprednostňujete hory pred morom? Pohorie Serra de Tramuntana je ideálne miesto pre milovníkov turistiky. Na juhu ostrova zasa nájdete veľa hotelových letovísk, barov i diskoték. Oproti tomu sever ponúka Malorku takmer takú, akou bola pred masívnym prílevom turistov. V historickom mestečku Sineu si na svoje prídu tí, ktorí milujú výhodné nákupy na trhoch.

Dobrodružná jazda do Sólleru

Starožitný vlak jazdiaci medzi mestami Palma a Sóller / Malorka.sk
Starožitný vlak jazdiaci medzi mestami Palma a Sóller / Malorka.sk

Z Palmy de Mallorca sa môžete vydať na dobrodružnú jazdu do Sólleru. Vláčik s drevenými vagónmi prechádza v dĺžke 27 km medzi strmými útesmi z tunela do tunela. Ide o povinnú poznávaciu jazdu ostrovom, pohorím Serra de Tramuntana. Veža Torre de Ses Animes, ktorá bola v roku 1579 postavená na obranu proti pirátom, je najväčšia zo všetkých 85 strážnych veží na ostrove. Stojí na príkrom a vysokom útese nad morom a od okolitého terénu ju oddeľuje hlboká priepasť.

Tajomný podzemný svet

Jaskynný svet Cuevas del Drach / Malorka.sk
Jaskynný svet Cuevas del Drach / Malorka.sk

Určite navštívte jaskyne, ktoré potešia chladnejším podnebím. Najväčšie sú Cuevas del Drach s 2 km podzemných priestorov. Nemenej zaujímavé sú Coves dels Hams, ktoré sa vyznačujú priezračnou farbou kvapľov. Ta je spôsobená vysokým obsahom uhličitanu vápenatého vo vápenci. Na podzemnom jazere zvanom Benátske more môžete niekedy sledovať 30 metrov pod zemou svetelnú a zvukovú šou.

Aj na Malorke miznú pláže

Inak, s nahotou tu nemajú žiadny problém. Nudisti sa nemusia schovávať iba na vyhradených plážach, ale vstup majú povolený aj medzi do plaviek zahalených milovníkov mora. A práve tí z najkrajšej pláže ostrova, zo zátoky Es Trenc odnesú tony piesku ročne, ktorý sa im zachytí vo vlasoch, na uteráku či v topánkach. Samozrejme, takto dotknuté sú všetky navštevované pláže nielen na Malorke. Minimalizujte tento neželaný jav v rámci Vašich možností.

Čo je dobré vedieť…

Plody mora / Malorka.sk
Plody mora / Malorka.sk
  • …že z Bratislavy trvá let 2,5 hodiny
  • …že sa tam platí eurom
  • …že sa na ostrove dohovoríte katalánsky, španielsky, anglicky a nemecky
  • …že sa tam s chuťou konzumujú plody mora (langusty, krevety, slávky), dusený králik, pečené prasiatko, paella, jaternice, víno
  • …že najviac informácií v slovenčine o tejto destinácii nájdete na stránke www.mallorca.sk

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to