Malorka už nechce tolerovať slopaciu turistiku

Niekoľko barov na španielskej Malorke v oblastiach Ballermann a v Magalufe muselo zatvoriť, ukončiť svoju činnosť z dôvodu rôznych priestupkov. Okrem toho bolo v desiatkach prípadov začaté vyšetrovanie pre porušenie zákona. Má to byť len začiatok. Na Malorke sa už dlho usilujú o potlačenie alkoholovej turistiky. Typická dovolenka na Malorke by nemala byť bohapustou chľastačkou.

Mallorca Megapark Megaarena / Malorka.sk
Mallorca Megapark Megaarena / Malorka.sk

Baleárska vláda to myslí vážne

Až do odvolania zatvorila osem barov na ostrove Malorke. Správa znie na prvý pohľad veľkolepo. Porušili takzvaný „zákon proti chľastu“, ako v stredu 20.7.2022 oznámilo regionálne ministerstvo cestovného ruchu v Palme. Podľa informácií sa štyri z týchto barov nachádzajú v oblasti „Ballermann“ na známej pláži Playa de Palma, ktorú obzvlášť obľubujú mladší nemeckí návštevníci, ďalšie štyri v britskej dovolenkovej a párty pevnosti Magaluf. Okrem spomínaných uzávierok sa vo viac ako 90 prípadoch začalo vyšetrovanie porušení zákona.

Prevádzkovatelia pokutovaných barov sú obvinení z podávania alkoholu mimo schválených časov a mladistvým. Niektorí boli obvinení aj zo sexistickej reklamy a degradácie žien. Úrady neuviedli, či ide o bary, diskotéky, reštaurácie alebo plážové kiosky. Hovorca ministerstva turizmu pre Mallorca Zeitung povedal, že tieto informácie a názvy reštaurácií by sa nemali poskytovať z dôvodov ochrany údajov. V každom prípade ide len o dočasné uzávery, či budú firmy zatvorené natrvalo, ukáže až ďalšie šetrenie.

„Zákon proti loganiu“ má ukončiť excesy

Zákon bol prijatý v roku 2020 s cieľom bojovať proti alkoholickým excesom na plážach a v letoviskách ako Playa de Palma, v Magalufe a tiež v Sant Antoni na Ibize. Zakazuje sa v ňom napríklad reklama na konzumáciu alkoholu, ponúkanie alkoholu v neobmedzenom množstve, organizované exkurzie spojené s alkoholom, tzv. happy hours v prevádzkach, ako aj predaj alkoholických nápojov v obchodoch v čase od 21.30 h do 08.00 h. V hoteloch a reštauráciách môžu byť na obed a večeru ponúkané len tri alkoholické nápoje na osobu.

Booking.com

Ostrovná vláda sprísnila pravidlá krátko pred začiatkom pandémie Covid-19, čo ale v praxi za posledné dva roky nehralo žiadnu rolu. Posilniť by sa mali aj policajné kontroly, povedal minister cestovného ruchu Iago Negueruela, nie kvôli bezpečnostným problémom, ale kvôli zamedzeniu spomínaných excesov.

Dopyt po kvalite namiesto chľastačky

Desaťročia sa hovorí o tom, že kvalitný cestovný ruch musí potlačiť alkoholový turizmus na Playa de Palma, hovorí Juan Ferrer, vedúci súkromnej iniciatívy pre kvalitný cestovný ruch. Do verejného sektora, priestoru sa však údajne neinvestuje dostatočne. Ako uviedol J. Ferrer: „Dlažba na promenáde nebola obnovená 25 rokov a už sedem rokov nám sľubujú nové lampy. Nezostáva nám nič iné, len rozprávať a protekovať.“

Je tiež pravdou, že regionálna vláda Baleárskych ostrovov sa o zmenu imidžu, tejto turistami vyhľadávanej destinácie, snaží už niekoľko rokov. Rôznymi iniciatívami chcú zvýšiť kvalitu turistických ponúk a podľa možnosti výrazne obmedziť „množenie sa“ opitých dovolenkárov, s nimi spojených excesov.

Žúrka / Malorka.sk
Žúrka / Malorka.sk

Nezastaviteľná zmena

Faktom je, že takzvaná alkoholová turistika je problémom už desiatky rokov a otravuje veľa ľudí. To je jasné aj vnímavejším nemeckým, britským, škandinávskym či ruským turistom, aj v mladšom veku. Absolútna väčšina z nich prichádza na ostrov iba počas sezóny. Ako hovoria miestni: „Prídu sem, opijú sa, všetko zničia a po týždni odletia domov.“ Je preto pochopiteľné, že to miestnych obyvateľov otravuje. Či však problematické prevádzky natrvalo zavrieť? Dôjde skutočne k očakávanej zmene? Možno namiesto diskoték bude viac miest na jedenie. To by iste mohla byť cesta správnym smerom. Niekoľko individuálnych, selektívnych uzáverov je len kvapkou v mori – to je zrejmé aj ministrovi turizmu Negueruelovi. Ale hovorí: „Začalo sa. Do konca leta pribudnú ďalšie uzávery a pokuty – v budúcej sezóne ešte viac. Celé je to len zdĺhavý proces zmeny, ktorý sa už nezastaví.“

Malorka, Menorca, Ibiza a Formentera lákajú…

Baleárske ostrovy ležia v Stredozemnom mori východne od Španielska a tvoria jedno zo 17 španielskych autonómnych území. V ponuke cestovných kancelárií figurujú väčšie ostrovy ako sú Malorka, Menorca, Ibiza a Formentera. Dovolenkárov na ostrovy lákajú piesočné pláže, milovníci aktívnej dovolenky majú možnosť vyraziť do hôr. Na ostrovoch je možné venovať sa aj golfu, windsurfingu, kitesurfingu i potápaniu. Priaznivci nočného života vyhľadávajú ostrov Ibiza, ktorý je známy diskotékami a párty na plážach.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to