Ide o veľmi vzácny objav

Na Malorke našiel potápač španielskeho pôvodu, neďaleko pláže v piesku na dne mora, zvyšky rímskej lode, ktoré môžu byť staré asi 1700 rokov, ako tvrdia archeológovia. Ide o veľmi vzácny objav, konkrétne vrak. Muž, ktorý poklad našiel, ho najprv úradom neoznámil…

Odborníci vrak preskúmajú

Pláž, nachádzajúcu sa iba kúsok od hlavného mesta Palma de Mallorca preto čiastočne uzavreli a podľa španielskych médií ju strážia príslušníci súkromnej bezpečnostnej služby a to nepretržite. Odborníci vrak preskúmajú, pričom sa už teraz plánuje ho z dna mora vyzdvihnúť.

Pred dvoma týždňami, pri rekreačnom potápaní, našiel španiel Félix Alacrón vrak lode. Priznal sa, miestnym médiám, že od samotného objavenia a oznámenia úradom uplynulo niekoľko dní. Neurobil tak ale z dôvodu, že by si chcel časť pokladu ponechať sám pre seba.

Booking.com

Úrady oblasť uzavreli

„Najprv som si myslel, že sa o lodi vie, potom som si však uvedomil, že za celé tie roky, čo sa tu chodím potápať, som doteraz žiadny vrak lode nevidel,“ uviedol Alarcón novinárom. Nález preto ohlásil až po čase. Úrady oblasť uzavreli a na miesto okamžite vyslali profesionálnych potápačov.

Loď prevážala rímske amfory

Úrady na Malorke zatiaľ neuviedli k prípadu veľa detailov. Médiá však tvrdia, že vrak lode, ktorá je dlhá asi desať metrov a široká päť metrov, pravdepodobne, prevážala rímske amfory, ktoré boli naplnené olejom alebo vínom. Najpravdepodobnejšia je verzia, že loď sa plavila z Pyrenejského polostrova do Ríma a stroskotala práve neďaleko Malorky.

Bel Busquetsová, podpredsedníčka regionálnej baleárskej vlády pre média uviedla, že po zrekonštruovaní bude loď zrejme vystavená v múzeu ostrova Malorka.

Malorka je bohatá na historické nálezy

Mallorca je bohatá na historické nálezy z rôznych epoch. Vo februári tohto roku tam totiž objavili dve ďalšie vraky, pričom jeden z nich pochádza z rímskeho obdobia. Tieto lode však boli objavené profesionálnymi potápačmi pri archeologickom prieskume.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to