Uvoľnili reštrikcie

Na španielskom ostrove Malorka sa majú vzhľadom na klesajúci počet nakazených na koronavírus (Covid-19) opäť uvoľniť epidemiologické reštrikcie. Už od utorka sa tam ľudia z rôznych domácností budú môcť opäť stretávať na večierkoch trvajúcich celú noc, informovala v pondelok tamojšia regionálna vláda.

Neplatí to pre ostrov Ibiza

Na neďalekej Ibize, patriacej taktiež k Baleárskym ostrovom, zákaz večierkov stále zostáva v platnosti, z dôvodu väčšej miery infekčnosti.

Hromadné stretávanie 8 až 12 ľudí

Agentúra DPA pripomína, že hromadné stretávanie ľudí medzi 1.00 h a 6.00 h ráno boli na tomto ostrove zakázané od konca júla. Neskôr zákaz platil až od 2.00 h ráno a teraz bol zrušený úplne. Po novom bude môcť pri jednom stole sedieť vo vnútorných priestoroch reštaurácie až 8 ľudí a vo vonkajších 12.

Klesajúca incidencia

Podľa najnovších údajov, ktoré španielske ministerstvo zdravotníctva zverejnilo v piatok večer má sedemdňová incidencia na Baleárskych ostrovoch hodnotu 88, a má tak oproti predošlému obdobiu klesajúci charakter. Približne 17 percent lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti na tomto súostroví zaberajú covidoví pacienti.

Booking.com

Vysoká zaočkovanosť

V Španielsku je oboma dávkami proticovidovej vakcíny zaočkovaných už 71,5 percent obyvateľstva a 77 percent dostalo prinajmenšom prvú dávku. Na samotných Baleárskych ostrovoch dostalo obe dávky vakcíny už 67 percent a prinajmenšom jednu 70 percent obyvateľov. Očkovanie aj tam oslobodzuje od prísnych reštrikcií.