Povesť ostrova Mallorca

Hoci je pre mnohých turistov Mallorca synonymom rušných pláží a hlučných nočných klubov, domáci a znalci obdivujú ostrov pre jeho pokojné, takmer nedotknuté pobrežie, pôsobivé výhľady, úchvatnú prírodu a pohodových ľudí. Povesť ostrova Mallorca (ešte viac však ostrova Ibiza) ako párty raja je jednoznačne obrovská nespravodlivosť voči tejto perle Stredomoria. Iste, Malorka je určite veľmi obľúbenou destináciou pre skupiny mladých rekreantov, ktorí tam chodia cez deň vylihovať na slnku, všemožne zaháľať, len tak na terasách popíjať farebné koktaily, aby večer a v noci sa naplno vybúrili, odviazali v nočných kluboch, zábavných podnikoch. Avšak len toto skutočne nie je Malorka, takéto ploché vnímanie reality ostrova by bolo brutálne poníženie tohto baleárskeho klenotu. Nemožno predsa ignorovať dlhú a bohatú históriu ostrova, dych berúcu krásu krajinu, oku lahodné prírodné scenérie. Malorka má neodolateľné čaro, osobitosť, originálnu kultúru. Pre bežného nenáročného turistu samozrejme stále zostávajú najväčším ostrovným lákadlom idylické pláže so zlatistým pieskom a kryštálovo čisté pobrežné vody.

Ostrov pokladov

Tento zázrak Stredozemného mora je vo svojom regióne vlastne mini kontinentom s vlastným právom, autonómiou. Pýši sa pôsobivou scenériou, rozmanitosťou flóry a fauny, je jednoducho krásna. Hlavné mesto ostrova Palma je živé, rušné, má bohatú minulosť, rozvinutú kultúru a pôsobivú architektúru. Nepriehľadnuteľná je impozantná katedrála La Seu. Len 20 minút od mesta, v horách na severozápadne je senzačne krásna obec Valldemossa, ktorú skladateľ Frederic Chopin raz nazval svojim domovom. O ďalších 10 minút je dedina Deià, bývalý domov básnika Roberta Gravesa. Juhovýchodne (45 minút autom) od Palmy, v blízkosti obce Portopetro, si môžete vychutnať malebné idylické a fotogenické fjordové zátoky. Kúsok západnej Indie na Malorke, to je rozľahlá pláž Es Trenc, ktorá leží 20 km juhozápadne. Ak zamierite na sever, smerom na Capdepera, objaví sa Vám v dohľade stredoveký hrad postavený nad rozpadnutou mestskou hradbou. Zlaté piesočné pláže sú lemované vznešenými horami priamo ako v dokonalom romantickom filme. Golfové ihriská sa lesknú na pevnine a farba blízkeho mora je najhlbšia možná tyrkysová. Na každom rohu tohto ostrova sa skrývajú pevnosti, kláštory, krásne pláže, poklady, mýty a legendy. Dovolenka na Malorke je hľadaním pokladov, ale ľahkým, lebo sú na každom kroku.

Čo treba určite vidieť!

Tak ešte raz a naposledy, dobrá rada Tebe, najmä mladý čitateľ tohto blogu. Na Malorke je toho oveľa viac ako non stop párty a opekačka na slnku (ale určite si doprajte niečo z toho tiež). Preskúmajte historickú a pôsobivú Palmu, navštívte maličké pobrežné dediny a prístavy, zájdite do vzdialených horských kláštorov, absolvujte túra pohorím Serra de Tramuntana, ponorte sa do niektorej z malebných zátok obklopujúcich ostrov, alebo choďte otestovať kvalitné víno do Binissalem Wine Village. Mallorca je naozaj pozoruhodná svojou rozmanitosťou pamiatok a aktivít, a tí, ktorí si nájdu čas na preskúmanie, do hĺbky, tohto malého ale veľmi zaujímavého a najmä časovo zvládnuteľného ostrova, budú veľmi odmenení, príjemne prekvapení.