Povesť ostrova Mallorca

Pre mnohých turistov je Mallorca synonymom rušných pláží a hlučných nočných klubov. Domáci a znalci obdivujú ostrov pre jeho pokojné, takmer nedotknuté pobrežie, pôsobivé výhľady, úchvatnú prírodu a pohodových ľudí. Povesť ostrova Mallorca (ešte viac však ostrova Ibiza) ako párty raja je jednoznačne obrovská nespravodlivosť voči tejto perle Stredomoria. Iste, Malorka je určite veľmi obľúbenou destináciou pre skupiny mladých rekreantov. Chodia tam cez deň vylihovať na slnku, všemožne zaháľať, len tak na terasách popíjať farebné koktaily, aby večer a v noci sa naplno vybúrili, odviazali v nočných kluboch, zábavných podnikoch.

Malorka má neodolateľné čaro

Can Picafort - pláž a more / Malorka.sk
Can Picafort – pláž a more / Malorka.sk

Toto však skutočne nie je autentická Malorka, jej gro. Takéto ploché vnímanie reality ostrova by bolo brutálne poníženie tohto baleárskeho klenotu. Nemožno predsa ignorovať dlhú a bohatú históriu ostrova, dych berúcu krásu krajinu, oku lahodné prírodné scenérie. Malorka má neodolateľné čaro, osobitosť, originálnu kultúru. Pre bežného nenáročného turistu samozrejme stále zostávajú najväčším ostrovným lákadlom idylické pláže so zlatistým pieskom a kryštálovo čisté pobrežné vody.

Ostrov pokladov

Vrak antickej rímskej lode / Malorka.sk
Vrak antickej rímskej lode / Malorka.sk

Tento zázrak Stredozemného mora je vo svojom regióne vlastne mini kontinentom s vlastným právom, autonómiou. Nemci ju tak zbožňujú, že ju radi priznávajú ako ďalšiu spolkovú krajiny. Pýši sa pôsobivou scenériou, rozmanitosťou flóry a fauny, je jednoducho krásna. Hlavné mesto ostrova Palma je živé, rušné, má bohatú minulosť, rozvinutú kultúru a pôsobivú architektúru. Neprehliadnuteľná je impozantná katedrála La Seu, hlavné námestie, živá tržnica, prístav či blízky hrad Bellver. Len 20 minút od mesta, v horách na severozápadne je senzačne krásna obec Valldemossa, ktorú skladateľ Frederic Chopin raz nazval svojim domovom. O ďalších 10 minút je dedina Deià, bývalý domov básnika Roberta Gravesa. Juhovýchodne (45 minút autom) od Palmy, v blízkosti obce Portopetro, si môžete vychutnať malebné idylické a fotogenické fjordové zátoky.

Booking.com

Nielen zlaté piesočné pláže

Rozľahlá pláž Es Trenc / Malorka.sk
Rozľahlá pláž Es Trenc / Malorka.sk

Kúsok západnej Indie na Malorke, to je rozľahlá pláž Es Trenc, ktorá leží 20 km juhozápadne. Ak zamierite na sever, smerom na Capdepera, objaví sa Vám v dohľade stredoveký hrad postavený nad rozpadnutou mestskou hradbou. Zlaté piesočné pláže sú lemované vznešenými horami priamo ako v dokonalom romantickom filme. Golfové ihriská sa lesknú na pevnine a farba blízkeho mora je najhlbšia možná tyrkysová. Na každom rohu tohto ostrova sa skrývajú pevnosti, kláštory, krásne pláže, poklady, mýty a legendy. Ostrov má atrakcií viac ako dosť. Dovolenka na Malorke je hľadaním pokladov, ale ľahkým, lebo sú na každom kroku.

Objavte jej kvintesenciu

Párty dovolenka na Malorke / Malorka.sk
Párty dovolenka na Malorke / Malorka.sk

Malorke je oveľa viac ako non stop párty a opekačka na slnku (ale určite si doprajte niečo z toho tiež). Nebojte sa objaviť jej kvintesenciu. Otvorte sa jej všetkými zmyslami. Preskúmajte historickú a pôsobivú Palmu, navštívte maličké pobrežné dediny a prístavy, zájdite do vzdialených horských kláštorov, absolvujte túra pohorím Serra de Tramuntana, ponorte sa do niektorej z malebných zátok obklopujúcich ostrov, alebo choďte otestovať kvalitné víno do Binissalem Wine Village. Žijte!

Mallorca je naozaj pozoruhodná

Palác Almudaina (Alcazár) / Malorka.sk
Palác Almudaina (Alcazár) / Malorka.sk

Mallorca je naozaj pozoruhodná svojou rozmanitosťou pamiatok, prírodných krás, možnosťami aktivít. Tí, ktorí si nájdu čas na jej preskúmanie, do hĺbky, tohto malého ale veľmi zaujímavého a najmä časovo zvládnuteľného ostrova, budú veľmi odmenení, príjemne prekvapení. Tak čo, už aspoň v mysli plánujte dovolenku na Malorke?

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to