V Palme bolo v uliciach cca. 10 000 ľudí

Tisíce ľudí protestovali v sobotu na španielskych Baleárskych ostrovoch pred letnou sezónou proti masovému turizmu. Protestujúci s transparentmi s nápismi „SOS obyvatelia“ či „Dosť bolo masového turizmu“ pochodovali Palmou de Mallorca, hlavným mestom najväčšieho baleárskeho ostrova Malorka, informuje TASR podľa tlačovej agentúry Reuters. Menší protest s niekoľkými stovkami ľudí sa konal na Menorke.

Viac udržateľného turizmu

„Chceme, aby úrady zabránili ľuďom, ktorí tu nežijú dlhšie ako päť rokov, kupovať nehnuteľnosti, a aby prísnejšie kontrolovali rekreačné ubytovanie,“ vyjadrila sa Carme Reinesová zo združenia, ktoré zorganizovalo protest v Palme de Mallorca. Realitný maklér Javier Carbonell poznamenal, že viac ako polovica prenajímaných nehnuteľností je využívaná na dovolenkové účely, čo robí bývanie pre miestnych obyvateľov cenovo nedostupným. „Chceme menej masového turizmu a viac udržateľného turizmu,“ uviedol.

Protestovalo sa aj na Ibize

V piatok sa približne 1000 demonštrantov zúčastnilo na proteste proti masovému turizmu aj na Ibize, jednom z najnavštevovanejších Baleárskych ostrovov. „Chceme obmedzenie nových turistických miest a zákaz ďalších nelegálnych bytov. Keď je na trhu menej bytov, ich cena stúpa,“ povedal Rafael Giménez, hovorca organizácie Prou Ibiza, ktorá zvolala piatkový protest.

Booking.com

O mesiac skôr na Kanárskych ostrovoch

V apríli protestovali na Kanárskych ostrovoch tisíce ľudí, ktorí požadovali dočasné obmedzenie príchodu turistov, aby sa zastavil nárast krátkodobých rekreačných prenájmov a výstavby hotelov, čo pre miestnych obyvateľov zvyšuje náklady na bývanie.

Turizmus musí byť riadený tak…

Prezidentka Baleárskych ostrovov – „Turizmus musí byť riadený tak, aby sa premietal do blahobytu pre obyvateľov.“ Prohensová odmieta myšlienku, že PP (Partido Popular) náhle zmenila svoj postoj k preplneniu turistami. Prešiel rok od volieb, ktoré vrátili Partido Popular k moci na Baleárskych ostrovoch. Prezidentský mandát Margy Prohensovej je poznačený podobnými problémami, akým čelila Francina Armengolová. Dva z nich – kríza bývania a preplnenie turistami – sa zdajú byť za posledných dvanásť mesiacov ešte intenzívnejšie. Boli dôvodom, prečo v sobotu v Palme demonštrovalo odhadom 10 000 ľudí.

Protest proti masovému turizmu / Malorka.sk
Protest proti masovému turizmu / Malorka.sk

Bude treba vykonať transformáciu…

„Uvedomili sme si to už skôr a preto sme navrhli opatrenia v našom volebnom programe. Možno je to tým, že nás teraz, keď sme vo vláde, viac počúvajú. Nachádzame sa v bode zlomu a potrebujeme údaje, nie vnímanie. Mohli by sme vykonávať transformáciu modelu turizmu sami, s legitimitou volebných výsledkov, ale je dôležité, aby sa do procesu počúvania zapojila aj občianska spoločnosť.“ Uviedla M. Prohensová.

Strata HDP na obyvateľa

Turizmus musí byť riadený tak, aby sa opäť premietal do blahobytu pre obyvateľov. Za posledných 15 rokov tento región stratil HDP na obyvateľa a úspech turizmu sa nepremieta do blahobytu občanov. Rastie len objem. Teraz je čas na zmenu, aj keď sme neskoro. Za predchádzajúcich osem rokov pribudlo 115 000 ubytovacích miest a ilegálna ponuka sa rôznymi spôsobmi zintenzívnila.“ Skonštatovala Prohensová. „Musíme zmeniť paradigmu a prestať myslieť na viac alebo menej. Model objemu dosiahol svoj limit: nemôžeme viac rásť v objeme, ale v hodnote. Model rastu objemu dosiahol svoj strop.“ Zdôraznila prezidenta ostrovov.

Zákon o turizme z roku 2012

M. Prohensová a baleársky minister turizmu, Jaume Bauzá, pravidelne odkazujú na nárast 115 000 lôžok počas osemročného obdobia vlád Armengolovej. Nemala by však existovať spoločná politická zodpovednosť? Zákon o turizme z roku 2012, ktorý zaviedol minister PP Carlos Delgado, umožnil pridávanie poschodí do hotelov. Nepodporilo to zvýšenie počtu?

Zodpovednosť za 115 000 ubytovacích miest

Prezidentka trvá na tom, že vtedy bola situácia iná. „Nehovorilo sa o saturácii. Okrem toho zákon uľahčil väčšie súkromné investície do transformácie hotelov z hľadiska kvality a udržateľnosti. Zodpovednosť za 115 000 miest nesie ten, kto ich vytvoril, s priťažujúcim faktorom, že infraštruktúra sa tomuto rastu neprispôsobila: čističky odpadových vôd, záchytné parkoviská, prístupy do Palmy, sieť vedľajších ciest, verejná doprava… všetko.“

Liberalizáciu dovolenkového prenájmu?

Bez konkrétneho určenia zodpovednosti sa všeobecne chápe, že ide o liberalizáciu dovolenkového prenájmu, ktorú zaviedol minister turizmu z MÉS (koalícia Viac pre Malorku), Biel Barceló. Treba tiež poznamenať, že Barceló mohol odmietnuť rozšírenie ustanovení zákona o modernizácii hotelov. Toto bolo voliteľné a platilo až do roku 2017.

Pakt pre bývanie

Minulú stredu Prohensová predsedala prvému zasadnutiu, od ktorého si sľubuje veľký sociálny pakt pre transformáciu modelu turizmu. Navrhuje sa, že by mal existovať podobný pakt pre bývanie. Akceptuje, že to môže byť prístup. „Tento problém sa nedá vyriešiť za jeden rok ani počas tohto funkčného obdobia. Bolo osem rokov proti-bývacej politiky, s prudko rastúcimi cenami a intervenčnými opatreniami, ktoré nefungovali.“ Ako uviedla vo svojom stanovisku prezidentka.

Dostupný nájom pre prázdne domy

Znížili sme dane, ako sú dane z prevodu nehnuteľností a dedičstva. To už prospelo mnohým rodinám. Schválili sme nariadenie o naliehavých opatreniach, ktoré už aktivovalo 700 bytových projektov a dokončujeme prevod verejných pozemkov (od mestských úradov), aby developeri mohli vytvárať nájomné bývanie. Okrem toho existuje program Bezpečný nájom pre prázdne domy za dostupné ceny.“ Reagovala Prohensová na nálady protestujúcich.

Baleárske ostrovy sú druhé najobľúbenejšie

Baleárske ostrovy boli v minulom roku po Katalánsku druhým najobľúbenejším regiónom Španielska, prilákali 14,4 milióna turistov, informoval španielsky Národný štatistický úrad (INE). Katalánsko navštívilo približne 18 miliónov turistov a Kanárske ostrovy, španielske súostrovie pri západnej Afrike, 13,9 milióna ľudí. Podľa údajov priemyselnej organizácie Exceltur generuje cestovný ruch 45 percent HDP Baleárskych ostrovov.“

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to