Španielsko spustilo pilotný projekt

Španielsko spustilo pilotný projekt, ktorý postupne viac ako desiatim tisícom nemeckých turistov umožní dostať sa na dovolenku na Baleárske ostrovy. V pondelok už dorazila na Malorku prvá skupina 189 turistov. A na letisku na nich čakali viac ako dve stovky novinárov!

Populárna lokalita Cala Rajada / Malorka.sk
Populárna lokalita Cala Rajada / Malorka.sk

Prvým turistom, ktorí po trojmesačnej uzávere ostrova kvôli pandémii Covid-19 dorazili na tento stredomorský ostrov, sa dostalo privítania ako futbalovým hviezdam či hereckým celebritám. Áno, viac bolo novinárov, ktorí na nich čakali a prvý Nemec, pán Carsten, sa stal na chvíľu väčšia hviezda ako Messi.

Najfotografovanejší turista na Malorke

Ako najfotografovanejší turista na Malorke v histórii by sa mohol do Guinnessovej knihy rekordov pravdepodobne zapísať pán Carsten, ktorý z lietadla, s logom cestovnej kancelárie TUI, vystúpil na letisku Son Sant Joan v pondelok o 11:15 SELČ ako prvý. V modrej košeli a s rúškom s hviezdičkami priletel z nemeckého Düsseldorfu. Fotoaparáty cvakali, ako keď práve vystúpila rocková hviezda či slávny futbalista.

Booking.com

Ani kvôli Messimu by neprišlo toľko novinárov. To som ešte nevidel,“ komentoval pondelkový prílet nemeckých turistov jeden člen ochranky letiska, ktorého citoval denník Diario de Mallorca. Podľa neho sa na prílet prvého lietadla s turistami akreditovalo na 200 novinárov.

Nemecká krčma / Malorka.sk
Nemecká krčma / Malorka.sk

„V lietadle bola skvelá atmosféra, všetci sme veľmi radi, že sme tu,“ citoval miestny denník pána Carstena, ktorý priletel v skupine 189 pasažierov letu X32312.

Nemecko a Mallorca mali k sebe vždy veľmi blízko

„Nemecko a Mallorca mali k sebe vždy veľmi blízko,“ povedal zástupca nemeckej CK na Baleárskych ostrovoch Ian Livesey. Dodal, že všetky hotely, ktoré sa projektu zúčastňujú, musia dodržiavať prísne hygienické pravidlá nariadené miestnymi úradmi.

Bude jej hviezda vystupovať v nejakom klube na ostrove? / Malorka.sk
Bude jej hviezda vystupovať v nejakom klube na ostrove? / Malorka.sk

Aj na letisku mal všetok personál i cestujúci ochranné rúška a turistom bola diaľkovým skenerom zmeraná teplota. Už v lietadle museli vyplniť formulár, v ktorom uviedli kontaktné údaje pre pobyt.

Nech žije Španielsko!

Sa Calobra - dve pláže medzi nádhernými útesmi / Malorka.sk
Sa Calobra – dve pláže medzi nádhernými útesmi / Malorka.sk

Všetci turisti s úsmevom prechádzali letiskovou halou na Malorke, niektorí volali „Nech žije Španielsko“. Novinári sa predbiehali v kladení otázok, najprv na diaľku, a neskôr s niektorými turistami urobili rozhovory. „Sme veľmi šťastní, že sme tu, čakali sme mesiace, aby sme mohli prísť,“ povedal anglicky mladý Nemec, ktorý prišiel s tehotnou manželkou.

Piť, piť a piť

Tešíme sa na Malorku a na Stredozemné more. Čakali sme na to päť mesiacov a máme radosť, že už je to tu,“ povedal podľa agentúry DPA Georg Kasbach z Lindlar pri Kolíne nad Rýnom, ktorý prišiel s manželkou. Sebastian Ebel z kancelárie TUI potvrdil, že prvé termíny pre pilotný program boli minulý týždeň rozobrané do 36 hodín.

Nemecké pivo musí byť na stole / Malorka.sk
Nemecké pivo musí byť na stole / Malorka.sk

Kim Edligerová z Wurselen bola jednou z najmladších v lietadle a vstupné kontroly na letisku sa jej moc nepozdávali. Nevadí jej, že nebudú otvorené diskotéky a kluby. Jej plán pre prvú dovolenku po obmedzení cestovania je „piť, piť a piť,“ povedala so smiechom.

Chceme na Malorku, žiadajú Nemci

Mnohé európske krajiny v utorok zrušili hraničné kontroly, avšak Španielsko zostáva zatvorené až do 21. júna. Ani deti nesmú von, trvajú na prísnych opatreniach miestne úrady. Španielsko má takmer 244 000 potvrdených prípadov nákazy a 27 136 mŕtvych. Baleáry ale patria k málo zasiahnutým regiónom.

Mladí Nemci sa vracajú z pláže / Malorka.sk
Mladí Nemci sa vracajú z pláže / Malorka.sk

Španielsko, ktoré je pre turistov jednou z najnavštevovanejších krajín, sa uzavrelo v marci 2020. Teraz je vláda pod tlakom, aby turistické odvetvie otvorila, pretože je v ňom zamestnaný každý ôsmy pracujúci Španiel. Nemci vlani tvorili tretinu návštevníkov autonómnych Baleár.

Viac individuálnych športov

Zátoka Cala Son Moll na severovýchode ostrova / Malorka.sk
Zátoka Cala Son Moll na severovýchode ostrova / Malorka.sk

Terajší pobyt sa ale bude od tých minulých líšiť. „Turisti môžu byť spokojní, pretože pláže v Palme ešte nikdy neboli tak pokojné, prázdne. Tento rok sa ale nebudú organizovať obvyklé večierky. Zmenili sme tiež športovú ponuku. Bude viac individuálnych športov, nie tímové aktivity,“ povedal hovorca spoločnosti TUI Aage Dünhaupt.

V rezortoch budú platiť mimoriadne opatrenia

V rezortoch budú platiť mimoriadne opatrenia, aby sa zadosťučinilo hygienickým požiadavkám. Obsadenosť hotelov bude len polovičná a pri vchodoch budú infračervenej kamery hosťom snímať teplotu. Do testovacieho projektu má byť podľa vlády zapojených nateraz 10 900 účastníkov.

Kartuziánsky kláštor vo Valldemossa / Malorka.sk
Kartuziánsky kláštor vo Valldemossa / Malorka.sk

V jednom z hotelov v metropole Baleárskych ostrovov Palma de Mallorca v nedeľu personál v ochranných odevoch vyčistil stoly a prestrel príbory. Na podlahe hotela sú značky, ktoré majú pomôcť ľuďom zachovať bezpečnú vzdialenosť. Netradične, ale pre malú skupinu turistov z Nemecka začína dovolenka na Malorke. Snáď sa k ním čoskoro prídame aj my a hostia z ďalších krajín, ktorí si ostrov zamilovali, či ho chcú objaviť.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to