Smršť priniesla fujavice a chladné počasie

Snehová smršť Juliette zasiahla ešte v pondelok (27.2.2023) viaceré oblasti Španielska, vrátane Baleárskych ostrovov, či miest Barcelona na východe krajiny a San Sebastián na severe. Priniesla fujavice a chladné počasie.

Záchranné zložky v stredu zintenzívnili pomoc pre desiatky osôb, ktoré pre nezvyčajnú snehovú nádielku uviazli na rôznym miestach ostrova Malorka. Ostrov Malorka je vyhľadávanou letnou turistickou destináciou. Aj v zime máva mierne a slnečné počasie a zrážky vo forme snehu sú tam zriedkavé.

Stovky stromov spadli na cesty

Na ostrove Malorka boli obzvlášť zasiahnuté oblasti na severe, kde sneh zablokoval niektoré cesty. Na uvoľňovaní ciest s podporou snežných pluhov pomáha aj španielska armáda. Vojenské jednotky z pevniny Španielska dnes dorazili do Palmy so snežnými pluhmi a ťažkou technikou.

Booking.com

Odstraňovania škôd po snehovej kalamite / Malorka.sk
Odstraňovania škôd po snehovej kalamite / Malorka.sk

Spolupracujú s miestnymi agentúrami na sprejazdnení ciest, ktoré sú pokryté snehom a popadanými konármi. Stovky stromov spadli na cesty, vďaka čomu sú neprejazdné po tom, čo ostrov zasiahol vietor s rýchlosťou 117 km/hod..

Najsilnejšie sneženie na Malorke od roku 1985

Apropo, ide o najsilnejšie sneženie na Malorke od roku 1985. Španielska meteorologická agentúra AEMET označila samotné množstvo snehu za „mimoriadne“. Pre husté sneženie zostávajú uzavreté desiatky ciest a viac ako 3000 ľudí je bez elektriny.

Ostrov pod snehom / Malorka.sk
Ostrov pod snehom / Malorka.sk

Regionálna vláda na Baleárskych ostrovoch oznámila, že spolupracuje s bezpečnostnými zložkami s cieľom dostať sa k uviaznutým ľuďom. Podľa vyjadrenia vlády sú v „dobrom zdravotnom stave“ a na pátraní a evakuácii pracujú aj tri vrtuľníky.

Husté sneženie v pohorí Serra de Tramuntana

Záchranári ľudí vyzvali, aby neprichádzali do kopcovitého územia pozorovať sneh, „či už autom alebo pešo“. „Spoločne musíme pomôcť osobám, ktoré sú uviaznuté,“ požiadali. Meteorológovia varovali pred mimoriadne hustým snežením v pohorí Serra de Tramuntana na ostrove.

Podľa ich predpovedi by sa mohlo nahromadiť až 40 cm snehu, s menším množstvom dokonca „aj na úrovni mora“. Obrovské množstvo snehu si tiež vynútilo uzavretie až 19 ciest práve v regióne Serra de Tramuntana.

Bleskové záplavy a výpadok elektriny

Búrka tiež spôsobila bleskové záplavy v niektorých oblastiach vrátane mesta Pollensa, pričom v dôsledku silných zrážok bolo zaplavených 51 domov. Snehová búrka viedla k výpadkom elektriny v desiatkach miest vrátane Valldemossa, Alaró, Vilafranca a Port d’Alcúdia.

Mrazivé teploty a silný studený vietor

Snežná búrka Juliette na pevnine spôsobila mrazivé teploty až -15,8 °C! Ostrov bol zasiahnutý len snehom a nízkymi teplotami okolo -2 °C. Juliette bude generovať sneženie aj v utorok. V stredu by mohli byť výdatnejšie na severe polostrova.

Sneh v uliciach ostrova / Malorka.sk
Sneh v uliciach ostrova / Malorka.sk

V severných častiach ostrova však stále platia žlté pobrežné varovania, pretože na pobreží sa očakávajú vlny s výškou 9 stôp. Očakáva sa, že búrka spôsobí nízke teploty a silný studený vietor v celej krajine a na Baleárskych ostrovoch až do štvrtka, uviedol v pondelok AEMET.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to