Tvrdé, výhražné slová hovorcu odborov

Ako uvádza správa agentúry DPA, turistov na španielskom ostrove Malorka upozorňujú, že plavčíci dozerajúci na všetky pláže hlavného mesta Palma de Mallorca vstúpia od nedele 21. mája 2023 do neobmedzeného štrajku. „Nikto z nás nebude pracovať. Ak dôjde k úmrtiam pri kúpaní sa, nebude to naša chyba,“ to sú tvrdé, výhražné slová hovorcu odborov Juliana Delgada o približne 50 plavčíkoch, ktorí pracujú na mestských plážach. Samozrejme, mále neoficiálne pláže a zátoky, ktoré bežne nemajú plavčíkov, týmto štrajkom nebudú dotknuté.

Do mora len na vlastné riziko

Ľudia síce budú môcť vstupovať do mora, ale len na vlastné riziko. Bežne sú plavčíci v službe denne od 11.00 do 19.00 h.. Štrajk sa bude týkať všetkých pláží v meste Palma de Mallorca bez výnimky, vrátane pláže známej ako Ballermann, ktorú obľubujú najmä nemeckí a britskí turisti všetkých vekových kategórii. Pre kúpanie bezpečná dovolenka na Malorke je teda zasa v ohrození…

V pláne bol štrajk aj v minulom roku

Plavčíci plánovali vstúpiť do ostrého štrajku totiž aj minulý rok. Avšak na poslednú chvíľu sa dohodli s mestom. To im prisľúbilo zvýšenie platov a skrátenie pracovnej sezóny. Namiesto toho, aby začali podľa dohody strážiť pláže v apríli tohto roka, sa oficiálna plážová sezóna začala až v máji. Nedošlo ale k sľúbenému zvýšeniu ich platov.

Booking.com

Nakoniec neobmedzený štrajk odvolali

Od začiatku bolo bolo otázne, ako mesto zareaguje na aktuálne ohlásený štrajk. Vedenie mesta pripísalo nezlepšenie pracovných podmienok zmluve s odchádzajúcim prevádzkovateľom, ktorej platnosť vyprší koncom tohto leta. Plavčíci na plážach v Palma de Mallorca, hlavnom meste španielskeho ostrova Malorka, nakoniec odvolali v nedeľu neobmedzený štrajk. Spoločnosť Emergencies Setmil, ktorá ich zamestnáva, im totiž zaručila zvýšenie platov. Vedenie mesta Palma uviedlo, že zmeny začnú platiť až od augusta, keď vyprší súčasná zmluva s odchádzajúcim prevádzkovateľom a úlohy prevezme nový prevádzkovateľ.

Myslia aj na hendikepovaných ľudí

Plavčíci v obľúbenej dovolenkovej destinácii tak v nedeľu vykonávali svoje povinnosti ako obvykle, keďže dosiahli jeden zo svojich cieľov, hoci ostatné požiadavky im zatiaľ nesplnili. Žiadajú, aby si získali na stranu verejnosť, tiež nové vysoké pozorovacie stoličky, ktoré im už vlani sľúbili úrady, ďalej obnovu toaliet pre hendikepovaných ľudí a vybudovanie prístupu na pláže pre používateľov invalidných vozíkov. Hoci španielske zákony už vyžadujú, aby bol počas sezóny na pláže prístup pre používateľov invalidných vozíkov, z neznámeho dôvodu v hlavnom meste Palma toto zákonné nariadenie ešte nezaviedli do praxe. „Do vody sa môžu dostať bez ťažkostí iba od júna do septembra, ale malo by to byť možné počas celého obdobia kúpania,“ povedal hovorca približne 50 plavčíkov Francisco Calvo pre nemecky písané noviny Mallorca Zeitung.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to