Na Malorke štartuje vodičská služba Uber

Služba súkromného šoféra Uber začína na Malorke s päťdesiatimi vozidlami. Už tento týždeň by mali byť na cestách s cestujúcimi na ostrove prvé limuzíny, ktoré sa dajú rezervovať cez aplikáciu. V mestách/lokalitách Palma, Llucmajor, Calvià a Andratx sa budú dať rezervovať od štvrtka 8.6.2023 od 9:00 hod..

V prístave Palma v utorok vyložili prvé vozidlá so špeciálnym lakovaním pre Malorku. Spusteniu Uberu na ostrove predchádzalo súdne rozhodnutie, v ktorom najvyšší baleársky súd rozhodol v prospech vydania až 225 licencií na súkromnú prepravu cestujúcich.

Udeľovanie taxi licencii na ostrove v minulosti

Sektor taxislužieb a vláda Baleár, ktorá opakovane v minulosti vylúčila vydávať nové licencie, chceli v rozbehu zastaviť udeľovanie ďalších súkromných taxi povolení. Preto podali sťažnosť, ktorú však právnici zamietli. Aj rozhodnutie vlády z roku 2019 sudcovia vyhlásili za neplatné. Vtedajšia politika prevádzkovania Uberu na ostrove bola taká, že jazdu bolo potrebné rezervovať aspoň 30 minút vopred, čo bolo v rozpore so základným princípom služby – spontánne rezervácie cez aplikáciu.

Booking.com

Komu patrí Uber a čo ponúka?

Uber je americká spoločnosť so sídlom v San Franciscu. Ponúka online sprostredkovateľské služby pre osobnú dopravu v mnohých mestách po celom svete. Dostupné možnosti sú UberX, Green, Premium, UberXL a Taxi. Uber dokonca cez UberPop zaisťoval súkromným vodičom cesty vlastným autom, ale túto možnosť súdy zakázali. Sprostredkovanie prebieha vždy cez mobilnú aplikáciu alebo webovú stránku, pričom si Uber účtuje províziu vo výške viac ako 25 percent z cestovného.

Spolupráca so sektorom taxislužieb

Po tom, čo vyšlo najavo, že služba súkromného šoféra Uber bude teraz spustená aj na Malorke, generálny riaditeľ Uberu pre Španielsko a Portugalsko Felipe Fernández Aramburu v stredu ráno v Palme povedal: „Prišli sme zostať – a tým pádom spolupracovať s taxislužbami, ako sme to už urobili v mestách ako Madrid alebo Barcelona.“ F. Aramburu na otázku, či môžu nastať problémy s lokálnym odvetvím taxislužby, ako to bolo v počiatkoch v hlavnom meste Španielska, odpovedal, že v tom čase išlo o dočasný stav a že už neexistuje.

Ponuka Uberu pre vodičov

„Chápeme, že na začiatku môžu nastať určité nezhody, preto sa dávame k dispozícii všetkým združeniam taxislužieb, aby sme dosiahli konkrétne dohody.“ Uber sa zjavne snaží zlákať taxikárov alebo ich presvedčiť, aby sa tiež zaregistrovali v Uberi. „Čo môžeme povedať je, že u nás si taxikár môže zvýšiť zárobok až na trojnásobok toho, čo zarába ako ‚normálny‘ taxikár.“

Očakávanie firmy Uber

Uber má od svojho podnikania na Malorke pozitívne očakávania: „Vieme, že na ostrove je latentný dopyt po osobnej doprave a sme tu, aby sme pomohli situáciu zlepšiť.“ Fernández Aramburu dodal, že prítomnosť Uberu na Malorke „zlepšuje imidž destinácie, keďže mnohí nemeckí, britskí, iní zahraniční a španielski turisti sú už navyknutí využívať túto službu“. Americká spoločnosť je z Malorky „potešená“, „hlavne preto, že je to turistická destinácia veľkého významu na všetkých úrovniach“. Vozový park, s ktorým bude Uber na Malorke pôsobiť, zatiaľ pozostáva z vlastných firemných vozidiel. Do budúcna sa však plánujú uzatvoriť aj strategické dohody, partnerstva s autopožičovňami na ostrove.

Aké je minimálne cestovné po ostrove?

Pozrime sa teraz, koľko orientačne stojí cesta Uberom do dovolenkových rezortov v rámci Malorky. Od štvrtka 8. júna rána je možné cez aplikáciu rezervovať jazdy limuzínou. Zákazníci si môžu vybrať medzi možnosťami Uber Comfort (minimálne cestovné 36 eur), Uber Comfort Reserve (s rezerváciou vopred/minimálne cestovné 38 eur) a Uber Van (do 6 osôb/minimálne cestovné 50 eur). „Normálne“ výlety po meste sa teoreticky dajú rezervovať v aplikácii pod možnosťou Taxi. V tomto prípade bude účtovanie založené na taxametri.

Prvé skúsenosti so službou Uber na Malorke

Zatiaľ čo čierno-šedé limuzíny a dodávky sú už na cestách vo vyššie spomínaných mestách, zdá sa, že len málo taxikárov súhlasilo s pripojením k Uberu. V skúšobnom teste cez mobilnú aplikáciu vo štvrtok ráno sa dali vypočítať ceny aj za možnosť využitia taxíka, ale po takmer piatich minútach čakania aplikácia stále hovorila, že cez Uber sa (zatiaľ) nedajú rezervovať žiadne taxíky… Ako je popísané vyššie, situácia je iná pre limuzíny a dodávky.

Aké boli ceny v čase spustenia služby?

Ak ste napríklad v starom meste Palma, môžete si rezervovať zodpovedajúcu službu. V čase spustenia služby platili nasledovné ceny: Ak sa chcete odviezť z Paseo Borne v starom meste do Port d’Andratx, musíte zaplatiť 82 € v tarife Comfort, dodávka stojí 112 €. Do Playa de Palma to stojí 42 alebo 57 €. Do Santanyí sa platí 126 alebo 175 €, do Port d’Alcúdia je to 141 alebo 197 €. Cesta na slávnu pláž Es Trenc (Ses Covetes) stojí 118 a 164 €, Cala Millor 189 a 236 € a Colònia de Sant Jordi zasa 126 a 176 €.

Ceny sa líšia v závislosti od aktuálneho dopytu

Nebuďte však prekvapení, ceny Uberu sa líšia v závislosti od aktuálneho dopytu. Nateraz je jasné, že Uber na ostrove je v súčasnosti stále výrazne drahší ako taxík. To sa ale časom môže zmeniť. Pre porovnanie: z centra mesta zaplatíte taxíkom do Port d’Andratx okolo 50 €, do Port d’Alcúdia 80 €, do Santantyí 75 €, do Cala Millor 99 € a do Playa de Palma 27 €. Tak či onak, osobná doprava dostala na ostrove ďalšiu možnosť, rozšírila sa jej ponuka. Čas ukáže, koľko užívateľov si ju nájde, nakoľko bude rentabilná, ako ovplyvní trh taxislužieb.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to