Argumentujú nehnuteľnosťami

Aj napriek koronavírusovej pandémii sa niektorí Nemci dožadujú u španielskych úradov, aby ich pustili na Malorku, ak tam vlastnia domy (cca. 10 % nehnuteľnosti na ostrove vlastnia Nemci). Španielsko to odmieta, musia vraj počkať na skončenie núdzového stavu. Ani deti nesmú von, oponujú im úrady. Nad konaním časti Nemcov krútia hlavou aj niektorí ďalší nemeckí usadlíci na Malorke. Celkovo na ostrove nemecká menšina tvorí 5 percent zo všetkých jej obyvateľov.

Stovky rozhorčených Nemcov

Núdzový stav, kvôli Covid-19, má v Španielsku skončiť 24. mája, nemeckí majitelia nehnuteľností na ostrove by ho ale radi videli zrušený skôr. Premiér Pedro Sánchez v sobotu uviedol, že parlament naposledy požiada o jeho predĺženie o ďalší mesiac.

Nemeckí turisti čakajú na odlet lietadla / Malorka.sk
Nemeckí turisti čakajú na odlet lietadla / Malorka.sk

Od začiatku apríla sa na úrady Baleárskych ostrovov, ktorých je Mallorca súčasťou, v listom obrátilo niekoľko sto rozhorčených Nemcov. Tamojšie protipandemické opatrenia, ktoré obmedzujú cestovanie, považujú za „úplne prehnané“ a argumentujú poklesom počtu nových prípadov nákazy v Španielsku. Nemci neváhajú pohroziť stiahnutím investícií z ostrova, uviedla agentúra AFP.

Booking.com

Tu je na turistoch závislé skoro všetko

Na Malorku tento rok musia cestovať turisti, inak to ostrov vrhne do biedy. Tu je na turistoch závislé skoro všetko,“ varoval v týždenníku Der Spiegel Ralf Becker, ktorý za listovou iniciatívou stojí. A otázku, kedy bude možný návrat na ostrov, pokladajú takmer denne tiež nemecké médiá.

Port de Pollenca / Malorka.sk
Port de Pollenca / Malorka.sk

Mallorca je medzi Nemcami natoľko obľúbená, že jej dali prezývku „17. spolková krajina“. Vlani sa ich na idylické pláže ostrova prišlo rekreovať asi 4,5 milióna. Jednoducho, dovolenka na Malorke je normou, od ktorej nechcú upustiť.

Španielska vláda ale nechce riskovať

Španielska vláda ale nechce riskovať opätovné zhoršenie epidémie dovezenými prípadmi. Do uzavretej krajiny sa od piatka dostanú lietadlami a na lodiach len Španieli, osoby s trvalým pobytom a ľudia, ktorí majú výnimku.

Ostrov je jednoducho očarujúci / Malorka.sk
Ostrov je jednoducho očarujúci / Malorka.sk

Vlastníctvo rekreačnej nehnuteľnosti ale dôvodom k priznaniu výnimky nie je. Kabinet, ktorý zakázal i pohyb ľudí medzi jednotlivými regiónmi, argumentuje, že by nebolo spravodlivé, aby Španiel do svojho výletného domčeka nemohol, zatiaľ čo cudzinec áno.

Rozpaky nad požiadavkami krajanov

Rozpaky nad požiadavkami svojich krajanov prejavujú aj niektorí nemeckí usadlíci na Malorke. „To, čo sa Vám javí ako snová luxusná destinácia, je vlasť mnohých detí, ktoré musia zostávať zatvorené doma, ale ktoré na rozdiel od Vás chápu, že si teraz nemôžu chodiť hrať na ihrisko,“ povedala vo videu Alice Weberová, ktorá má na starosti medzinárodné vzťahy v španielskej regionálnej ľavicovo a ekologicky orientovanej strane Més per Mallorca.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to