Dovolenka v Alcúdii

Puerto de Alcudia (Port d’Alcudia) na ostrove Malorka je ideálnym miestom pre dovolenku pre ľudí, ktorí hľadajú kombináciu plážového relaxu a historického a kultúrneho vyžitia. Najjednoduchší spôsob ako sa tam dostať je lietadlom do hlavného mesta Palma de Mallorca a potom sa presunúť buď autom, autobusom alebo vlakom do Puerto de Alcudia. Alternatívou je trajekt z pevninského Španielska. Oblasť je vyhľadávaná najmä rodinami s deťmi, staršími ľuďmi, no aj mladí si v tejto destinácii prídu na svoje.

Prístav Alcúdia

Samotný prístav Alcúdia je jedným z najväčších na ostrove. Lokalita sa nachádza na severe ostrova, v blízkosti mesta Alcúdia, v ktorom žije približne 21 tisíc obyvateľov. Prístav a jeho okolie je jednou z jeho mestských štvrtí a dôležitým turistickým centrom, odkiaľ sa môžu dovolenkári dostať na iné Baleárske ostrovy a do pevninského Španielska. Marína Puerto de Alcudia je domovom mnohých jácht a lodí. Je vybavená všetkými potrebnými službami, ako sú elektrický prístup, voda, sprchy a WC.

Prístav v Alcúdii / Malorka.sk
Prístav v Alcúdii / Malorka.sk

Okrem toho, v maríne sa nachádzajú aj obchody, reštaurácie a kaviarne. V prístave na Vás čaká aj turistická kancelária, v ktorej sa môžu cestovatelia dozvedieť o rôznych turistických atrakciách v regióne a získať cenné rady a informácie o cestovaní po ostrove. Nielen v lete sa v prístave konajú rôzne aktivity, ako napríklad plavby loďou po zálive, organizuje sa potápanie, pestuje windsurfing a iné vodné športy. Z prístavu sa ľahko dostanete na pláž.

Booking.com

Pláž v Alcúdii

Nádherná pláž Alcudia Beach je hlavnou atrakciou lokality. S dĺžkou viac ako 10 km, ktorá ponúka možností pre slnenie, kúpanie a športy na vode. Začína pri mestečku Ca’n Picafort na juhu a tiahne sa po Port d’Alcudia na severe. Pláž je tiež ideálna pre rodiny s deťmi, pretože má mierne klesanie morského dna, čo uľahčuje vstup do mora, vodná hladina je kľudná a je dobre strážená. Bezpochyby je jednou z najobľúbenejších pláží na ostrove. Pokrýva ju jemný biely piesok a má čisté, krištáľovo modré more.

Plus je obklopená krásnymi kopcami. Deje sa na nej veľa zábavných aktivít, ako napríklad plážový volejbal, windsurfing, potápanie a plážové hry pre deti. Okolo pláže nájdete veľa obchodov a reštaurácií, kde si môžete vychutnať typické španielske jedlá a nápoje. Priamo na pláži alebo v jej blízkom okolí nájdete veľa možností ubytovania rôzneho typu, cenových úrovni. Pláž Alcudia je taktiež vynikajúcim miestom pre milovníkov prírody, pretože v blízkosti pláže sa nachádza národný park Albufera, kde môžete vidieť rôzne druhy vodných vtákov a inú faunu. Navyše sa neďaleko nachádza historické mesto Alcúdia, ak Vás prestane baviť vylihovanie na pláži. Takže mimo plážových (ne)aktivít si v Puerto de Alcudia a okolí môžete užiť aj množstvo historických a kultúrnych pamiatok.

Staroveké mesto Alcúdia a jeho pamiatky

Staroveké mesto Alcúdia je domovom mnohých rímskych a stredovekých pamiatok, vrátane hradu a mestských hradieb. Tiež tu môžete navštíviť stredoveký kostol sv. Jakuba, ktorý pochádza z 14. storočia. Alcúdia patrí k najvýznamnejším historickým miestam/mestám na ostrove Malorka. Je klenotom na severe ostrova. Mesto bolo založené v roku 123 pred n. l. a bolo dôležitým centrom rímskej provincie Balears. Hlavnou pamiatkou mesta Alcúdia sú mestské hradby, ktoré boli postavené v 14. storočí. Hradby majú dve vstupné brány, jedna z nich je známa ako Porta del Moll, stojí osamelá a je považovaná za jednu z najlepšie zachovaných stredovekých brán na ostrove.

Centrum mestečka Alcúdia / Malorka.sk
Centrum mestečka Alcúdia / Malorka.sk

Ďalšou dôležitou pamiatkou starovekého mesta Alcúdia je malé rímske divadlo, ktoré bolo postavené v 1. storočí n. l. a bolo schopné pojať až 600 divákov. Divadlo bolo objavené v roku 1971, rekonštruované a zakonzervované. Vyššie spomínaný kostol sv. Jakuba bol postavený na mieste rímskeho chrámu. Je známy svojou gotickou architektúrou. V meste nájdete aj múzeum, ktoré prezentuje archeologické nálezy z obdobia rímskeho a maurovského obdobia. Mesto Alcúdia je skvelým dovolenkovým letoviskom pre milovníkov histórie.

Gastronómia v Puerto de Alcudia

V prístave Alcúdia nájdete tiež množstvo barov, reštaurácií a obchodov, ktoré ponúkajú typické mallorské jedlá. Puerto de Alcudia je známe pre svoju bohatú gastronómiu. Reštaurácie v lokalite, no aj v celom regióne, ponúkajú širokú škálu miestnych a medzinárodných jedál. Môžete si vychutnať tradičné španielske jedlá, ako je paella, tapas a rôzne druhy rýb a morských plodov. Ide často o rodinné podniky, ktoré sa špecializujú na miestne produkty a recepty. Z reštaurácií s medzinárodnou kuchyňou nájdete najčastejšie podniky s talianskou, mexickou, indickou ponukou.

Gastro špecialita v Alcúdii / Malorka.sk
Gastro špecialita v Alcúdii / Malorka.sk

Okrem reštaurácií, v Puerto de Alcudia nájdete aj množstvo barov a kaviarní, kde si môžete vychutnať typické španielske nápoje, ako je sangria, cava a rôzne druhy pív. V prístave sa tiež konajú rôzne gastronomické festivaly a to počas celého roka. Aj na nich si môžete vychutnať miestne jedlá a nápoje. Ide o skvelý spôsob, ako spoznať miestnu kultúru a kuchyňu. Milovníkov kvalitného jedla Puerto de Alcudia určite uspokojí. Destinácia Vám garantuje od ráno do neskorého večera širokú škálu miestnych a medzinárodných jedál a nápojov.

Možnosti nakupovanie v lokalite

Lokalita Puerto de Alcudia na Malorke je obľúbeným cieľom aj pre nákupne možnosti. Nájdete tu veľa obchodov s módnym oblečením, obuvou, doplnkami a suvenírmi. Ponuka tovaru je naozaj široká. Mesto Alcudia je tiež domovom pre množstvo trhov, kde si môžete kúpiť miestne produkty, ako sú ovocie, zelenina, korenie a rôzne druhy rýb a morských plodov.

Plody mora / Malorka.sk
Plody mora / Malorka.sk

Na trhoch sa tiež nachádzajú obchody so suvenírmi a remeselnými výrobkami, ako sú keramika, kožené výrobky a textilné výrobky. Je tu aj niekoľko obchodov s luxusnými značkami, kde môžete nakupovať drahé hodinky, kabelky, oblečenie a šperky. Okrem toho, v blízkosti mesta sa nachádzajú aj obchodné centrá, kde si môžete kúpiť potraviny, elektroniku a iné potreby. Aj shopoholik si uspokojí svoju nezdravú závislosť. Ale nakoniec na dovolenke je snáď toho viac dovolené, či nie?

Ubytovanie v Puerto de Alcudia

Nocľahové možnostiv letovisku veľmi rozmanité, od luxusných hotelov po penzióny a apartmány pre rodiny. Všeobecne na Malorke sú k dispozícii rôzne možnosti ubytovania pre jej návštevníkov. Čakajú na Vás hotely, penzióny, hostely, apartmány a privátne izby. Od prepychových, až po ekonomické, pritom často sa nachádzajú v blízkosti pláže. Mnohé z nich ponúkajú bazén, wellness služby, reštaurácie a bar. Penzióny a hostely sú často lacnejšie ako hotely a keď sa nachádzajú v blízkosti pláže, potom rozhodne ponúkajú vynikajúcu hodnotu za peniaze.

Alcúdia z vtáčej perspektívy / Malorka.sk
Alcúdia z vtáčej perspektívy / Malorka.sk

Apartmány a privátne izby sú často vhodné pre rodiny alebo skupiny priateľov, ktorí chcú viac súkromia a samostatnosti. Tie sa často nachádzajú v blízkosti centra mesta a ponúkajú kuchyne a kúpeľne na vlastné použitie. Okrem toho, v lokalite Puerto de Alcudia sa rozprestierajú aj rôzne typy karavanových parkov a kempingov pre milovníkov outdooru. Jednoducho, návštevníci si môžu vybrať ubytovanie, ktoré najviac vyhovuje ich potrebám a rozpočtu.

Čo dodať záverom?

Milé cestovateľky, cestovatelia, Puerto de Alcudia na Malorke je skvelým miestom pre dovolenku pre všetky vekové kategórie. Ponúka na jednom mieste všetko očakávané pre ozaj pestrú letnú dovolenku pri mori, čiže kombináciu plážového relaxu, historických a kultúrnych pamiatok, nákupných možností a bohatého nočného života.

Plážová pohoda v Alcúdii / Malorka.sk
Plážová pohoda v Alcúdii / Malorka.sk

Ak ste ešte neboli na Malorke, alebo ste doposiaľ nenavštívili túto jej oblasť, niet nad čím váhať. Medzi mestečkami Alcúdia a Can Picafort na Vás čaká skutočný stredomorský raj so všetkým čo k nemu patrí.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to