Stratená a ťažko podvyživená pacifická sivá veľryba

Stratená a ťažko podvyživená pacifická sivá veľryba bola pozorovaná pri španielskom pobreží, pri ostrove Mallorca. Nie je to prvýkrát, čo Wallyho, ako ho prezývajú miestni ochrancovia životného prostredia, spozorovali v španielskych vodách. Veľryba sa často dostane do ťažkostí, keď sa ocitne veľmi blízko pobrežia.

Do masívnej operácie za jej záchranu bolo zapojené množstvo ľudí, ktorí sa snažili presvedčiť „veľrybu Wally“, aby sa presunula na more po tom, čo bol päťtonový gigant objavený dezorientovaný pri pobreží Santa Ponsa.

Očití svedkovia uviedli, že napriek maximálnemu úsiliu morských biológov a ďalších odborníkov bola stále blízko pobrežia. Môže to byť závod s časom, pretože morskí biológovia sa obávajú o jej život.

Booking.com

Ekológovia ju pomenovali Wally

Veľryba, ktorú ekológovia pomenovali ako Wally, zvyčajne žije pri pobreží Kórey alebo Spojených štátov, pochádza zo severného Tichomoria, na niekoľko týždňov sa však stratila a následne zjavila v Stredozemnom mori, kde bola v posledných týždňoch pozorovaná mnohokrát.

Vedci sledovali dvojročného osem metrového morského cicavca od 4. apríla. Jeho chaotická púť sa začala v Alžírsku, pokračovala pozdĺž pobrežia Talianska, okolo juhu Francúzska, vyskytol sa v pobrežných vodách pri Barcelone, potom na pobreží Valencie a nakoniec vošiel do vôd Baleárskych ostrovov – najskôr plával okolo Ibizy a potom dorazil na Malorku. Potom čo ho zazreli v Santa Ponse (15 metrov od brehu!) a sa presunul do zálivu Palma.

Sme navyknutí vidieť korytnačky a delfíny, ale nie veľryby

„Zdá sa, že je zmätená, preto sa ju snažíme vrátiť na otvorené more, ale najnovšie správy hovoria, že smeruje späť na pláž.“ Sme navyknutí vidieť korytnačky a delfíny, ale nie veľryby,“ informoval Jaume Vanyas, hovorca miestneho oddelenia životného prostredia zo Santa Ponsa. „Je to všetko dosť smutné. Robíme naozaj všetko pre to, aby sme ju dostali na šíre more, ale zatiaľ nič,“ povedal jeden očitý svedok. „Zdá sa, že sa posúva vpred, ale potom sa vráti znova…“.

V rozhovore pre El Mundo, Txema Brotons, biológ a riaditeľ Tursiopsovej asociácie uviedol: „Je vychudnutý a veľmi oslabený nedostatkom potravy.“ Ďalej vysvetľoval, že Wally sa počas svojej migračnej cesty pravdepodobne stratil a stal sa dezorientovaným, keď stratil svoju rodinnú skupinu. „Tento úbohý tvor je sám a príliš ďaleko od domova,“ povedal Brotons.

Hľadajú a vyhodnocujú sa kroky v najlepšom záujme Wallyho

Teraz v baleárskych vodách sa skupina námornej záchrany snaží udržať veľrybu v pokoji a mimo pozornosti verejnosti. Hľadá a vyhodnocuje ďalšie kroky v najlepšom záujme Wallyho. Opisujú jeho stav ako „kritický“ a tragicky, dokonca, že je teraz v terminálnej fáze svojho života.

Vedci z oceánografickej spoločnosti z Valencie, ktorí tiež sledujú veľrybu na Malorke, majú vybavenie na eutanáziu zvieraťa, aj keď tvrdia, že je veľmi riskantné vykonávať túto techniku v mori a so zvieraťom tejto veľkosti. Ak sa však Wally vyplaví, ocitne na pláži, tvrdia, že by rýchlo zasiahnu, aby sa zabezpečilo, že nebude trpieť.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to