Malorka je vraj najkrajšia na jar

Najkrajší je ostrov na jar, kedy hrdzavá farba pôdy ladí so sviežou zeleňou čerstvej trávy a listov a okrovým murivom rustikálnych kamenných stavieb v sprievode pokrútených olív alebo vetrom rozstrapatených paliem. Kvitnú lúky a mandľovníky a červené vlčie maky medzi ovocnými záhradami a olivovými terasami. Klapot veterných mlynov obstaráva vodu pre vyschnutú pôdu. Jednoducho, ochutnávka raja na Zemi. Už ste niekedy absolvovali dovolenku na Malorke počas jari? Ak nie, treba to rozhodne napraviť! No aj iné obdobia rozhodne stoja za to, stačí si len vybrať podľa Vášho gusta. Malorka ma čo ponúknuť počas celého roka.

Mallorca je veľa ostrovov v jednom

Na Malorku sa možno pozerať z mnohých strán a perspektív – z výšky pohoria Tramuntana, z rovín pred pobrežím alebo z mora. „Mallorca je veľa ostrovov,“ hovorí mi zástupca výboru pre turizmus. Nezmyselná veta? Ani nie – máme tu luxusný ostrov pre individualistov i lacný ostrov pre skupinové zájazdy, party ostrov, ostrov histórie, prvotriednej kultúry a umenia, ostrov gurmánov, celebrít i upratovačiek a potom golfový a agroturistický a ešte ďalšie ostrovy…

Pláž Muro - Playa del Muro v zálive Alcudia blízko pri Can Picafort / Malorka.sk
Pláž Muro – Playa del Muro v zálive Alcudia blízko pri Can Picafort / Malorka.sk

Práve až neuveriteľná a koncentrovaná rozmanitosť ako pobrežia a pláží, tak aj vnútrozemia, je to, čo Malorku robí jedinečnou. More, slnko, očarujúca príroda, architektúra ako metropoly, tak aj jednoduchých dedín, zelené oázy, pokoj, romantika divokých hôr a tiež ruch a hluk veľkomesta alebo nočný život letovísk. Len nevravte, že toto nechcete vidieť, zažiť? Či už výletom po vlastnej osi, ale s cestovnou kanceláriou, hlavne treba aspoň raz za život túto perlu Stredomoria navštíviť.

Booking.com

V ére lacných leteniek netreba váhať

A všetko prepája všestranná ponuka moderného európskeho turizmu vytvorená pre desať miliónov návštevníkov ročne. Pre ktorých, v dobe lacných aeroliniek, nie je Mallorca ďalej ako susedné veľkomesto. Zaujímavé kontrasty, ktoré turistov privádzajú do rozpakov? Nie, skôr zaujímavý rad možností, ktoré tento ostrov, ktorý už v roku 1905 otvoril úrad pre cestovný ruch, vie ponúknuť. Milé cestovateľky, cestovatelia, vydajte sa po stopách návštevníkov ostrova, ktorí neváhali a túto perlu Stredomoria už v minulosti navštívili. Určite neoľutujete!

Palma de Mallorca je veľkomestom

Hlavné mesto Palma de Mallorca na juhu ostrova je skutočnou európskou metropolou – pre ľudí, ktorí holdujú historickým pamiatkam, ale aj umeniu, kultúre, nákupom a športu. Historické a kultúrne centrum ostrova je tiež rušným a elegantným veľkomestom s metrom a rozmanitou ponukou pre všetky kategórie návštevníkov. Je tiež jedným z najtrendovejších nákupných cieľov v Stredomorí s luxusnými butikmi a značkovým tovarom najvyššej kvality.

Hlavné námestie / Malorka.sk
Hlavné námestie / Malorka.sk

Dobre, že tu sú aj útulné kaviarničky a bary, aby si človek mohol dopriať trošku oddychu, než začnete ďalší útok na jeho peňaženku… A koho nakupovanie nezmorilo, na toho čaká v Palma’s Paseo Maritimo, nábreží s gurmánskymi palácmi, klubmi a diskotékami. Palma má starú aj mladú tvár. Z kopca nad prístavom dominuje mestu kráľovský hrad Castell de Bellver. Najslávnejšou stavbou na ostrove je ale gotická katedrála La Seu, ktorú začali stavať v roku 1229, hneď po víťazstve nad Maurami. Dnes sa pýši výzdobou od slávneho španielskeho architekta Antoniho Gaudího.

Vchod do hradu Bellver / Malorka.sk
Vchod do hradu Bellver / Malorka.sk

Pri prechádzke starým mestom okolo katedrály je v štvrti Sa Portella rad šľachtických a meštianskych palácov všetkých veľkostí. Vznikli medzi 13. a 19. storočím a majú niečo veľmi typické: patia – dvory s arkádami a stĺpmi, schodiskami, balkónmi, (novo-) gotické okná a galérie, fontány a veľa tropických rastlín všetkých veľkostí. Hneď vedľa katedrály, kráľovského paláca Almudaína a La Lonja – patrí k architektonickým skvostom mesta. A je sa na čo pozerať: päťdesiattri dvorov je otvorených návštevníkom.

Najväčšie turistické letovisko Playa de Palma

Väčšina ľudí sem jazdí samozrejme za slnkom a k moru. Na päťsto kilometroch pobrežia omývaných morom tyrkysovej až azúrovej farby je cez 170 zátok a pláží všetkých kategórií – plytkých, dlhých, lemovaných píniami, dunami, palmami alebo strmými skalami. Hneď na dosah od Palmy ležia destinácie Can Pastilla a El Arenal. Spolu tvoria najväčšie turistické letovisko so stovkou hotelov zoradených ako vojaci pozdĺž sedem kilometrov dlhej pláže Playa de Palma, kedysi kolísky baleárskeho turizmu.

Malorka / Mallorca - El Arenal / Malorka.sk
Malorka / Mallorca – El Arenal / Malorka.sk

Germánsky gril s non-stop zábavou nielen pri povestnom bare Ballermann 6, kde sa sangria pije šľachom z kýblov a blondínky z Porýnia – napospol topless – sú snedšie ako africké predavačky v miestnej tržnici. V horúcich tropických nociach sa tu pije a tancuje a cez deň sa opeká na slnku. Pláž s diskotékami a nočnými podnikmi žije dvadsaťštyri hodín denne.

Pokojný východ Malorky

Kto túži po pokoji, toho uchváti skôr východ Malorky. Členité skalnaté pobrežie s neobvyklými výhľadmi na more, s útesmi, početnými zátokami s plážami všetkých veľkostí a tiež pár rázovitých rybárskych prístavov.

Romantická zátoka na Malorke / Malorka.sk
Romantická zátoka na Malorke / Malorka.sk

Pokojne sa kolísajúce loďky pred zátokou, zeleňou porastené svahy a skaly, vzduch s vôňou preslnených borovicových lesov, solí mora a mediteránnych rastlín sa mieša s cvrlikaním cikád. A k tomu more opäť so všetkými možnými odtieňmi modro.

Nevynechajte najkrajšiu pláž Es Trenc

Snáď najkrajšou plážou ostrova je Platja Es Trenc / El Trench s dunami v najjužnejšom cípe blízko salín z dôb, kedy ostrov patril Rimanom. Na pláži sú len chiringuitos, teda idylické plážové chatrče ponúkajúce občerstvenie.

Rozľahlá pláž Es Trenc / Malorka.sk
Rozľahlá pláž Es Trenc / Malorka.sk

V blízkosti nestojí jediný hotel. Územie je chránenou prírodnou rezerváciou a na statku Sa Creu neďaleko salín (Ses Salines) je zaujímavý kvitnúci svet Botanicactusnajväčšia botanická záhrada Európy.

Objavte divoké západné pobrežie ostrova

To, čím sú pre východ zátoky s plážami, je pre západnú časť ostrova divoké pobrežie, dramatické pohorie Serra de Tramuntana. Hory presahujúce tisíc metrov nad morom sú veľmi strmé. Jedna z najkrajších ciest Európy plná serpentín sa vinie úžasnou horskou krajinou okolo svahov s olivovými terasami a pozdĺž hornatého pobrežia od mesta Andratx až k mysu Formentor.

Serpentíny v pohorí Tramuntana
Serpentíny v pohorí Tramuntana

Za každou serpentínou sa otvára grandiózny výhľad na panorámu mora s divokými útesmi zdobenými stredovekými strážnymi vežami, ktoré obklopuje bujará zeleň. Tento nádherný kus sveta je už sto rokov dôvodom, prečo je západné pobrežie medzi mestečkami Valldemossa a Sóller veľmi obľúbeným cieľom maliarov, básnikov a vôbec celebrít.

Port d´Andratx ako pódiom samoľúbosti…

Než sa ale vydáte do hôr Tramuntany, zastavte sa krátko v Port d´Andratx. V malom prístave kotvia člny a predovšetkým jachty všetkých rozmerov a cenových kategórií. Pri prístavnom móle pozývajú bary a reštaurácie na zastavenie. Možno to je tým, že tu neďaleko vo vilách a bungalovoch na zelených kopcoch Camp de Mar bývajú krásky ako Claudia Schiffer a ďalší pekní a hnuteľní…?

Prístav Andratx - Puerto de Andrach / Malorka
Prístav Andratx – Puerto de Andrach / Malorka

Port d´Andratx je jednoducho fajnový a noblesný a stáva sa, že niektoré dni je prístavné mólo pódiom samoľúbosti… Prosto a už vôbec nie exkluzívne zasa beží život v dedine za prístavom, kde v deň trhu stretnete miestnych, ponúkajúcich čerstvú zeleninu, ovocie a ryby alebo typické remeselné výrobky.

Zátoka Sa Calobra a tiesňava Torrent de Pareis

Sa Calobra na severozápade je povinným cieľom každého návštevníka ostrova – bohužiaľ. Cesta do tejto zátoky, dostupnej po krkolomných serpentínach na veľmi úzkej ceste s nekončiacou kolónou autobusov je veľmi náročná. Keď konečne dorazíte dole k moru, stretnete predovšetkým viac ako tisíc turistov, ktorých sem priviezli autobusy, a druhú tisícku, ktorá sem priplávala cez more na výletných lodiach.

Sa Calobra - dve pláže medzi nádhernými útesmi / Malorka.sk
Sa Calobra – dve pláže medzi nádhernými útesmi / Malorka.sk

Potom nasleduje prekrásny fjord, ako vysekaný do vysokých skalnatých hôr, niekoľko reštaurácií na príkrom svahu a tiesňava Torrent de Pareis s romantickou lagúnou vytvorená divokou horskou riekou, ktorá tu ústi do mora. Atmosféru dramatizujú vysoké a strmé skaly tiesňavy. Našťastie sa návštevníci obmedzia na priame okolie zátoky, a preto majú peší turisti pokoj pri prechádzke hlbokým údolím.

Mys Formentor a dedinka Fornalutx

Severu vládne divoké a drsné pohorie na myse Formentor, najneskorší výbežok Malorky. Strmé skalné útesy sa striedajú so širokými zátokami. Dramatické pobrežie s majákom je obľúbené ako u peších, tak aj cykloturistov.

Pohľad z Cap Formentor / Malorka.sk
Pohľad z Cap Formentor / Malorka.sk

Horské dedinky ako napr. Fornalutx, kde statné, tajomne pôsobiace domy so zelenými okenicami svojim murivom z okrových kameňov vrastajú do strmého kopca, majú aj dnes svoje neopísateľné kúzlo. Ulica je tu iba jedna – vjazd do dediny. Zvyšok tvoria schody kľukatiace sa do kopca a zdobené kvetmi. Pravá rustikálna nádhera!

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to