Zopakuje sa veľmi horúce leto?

Hotelieri na španielskom ostrove Mallorca majú vážnu obavu, že sa v strednej a severnej Európe opäť tento rok zopakuje veľmi horúce leto. Minuloročné počasie, horúce leto v Európe malo vraj, podľa mienky miestnych, negatívny dopad na ich biznis. Prejavilo sa neželateľne na dovolenkovej sezóne na ostrove, hoci bola paradoxne rekordná. „Severania pri dobrom počasí radi trávia dovolenku vo vlastnej krajine,“ vyhlásil podpredseda združenia hotelierov Mariu José Aguiló, podľa novín Diario de Mallorca.

Malorských hotelierov neteší ani brexit

Prevláda u nich neistota pokiaľ ide o druhú polovicu júla a celý august, september. Obsadenosť hotelov v júni a začiatkom júla je síce dobrá, ale dnes nikto nevie, kedy reálne a najmä ako Veľká Británia odíde z Európskej únie. Našťastie EÚ ma v tejto veci zatiaľ veľkú trpezlivosť a britská strana hovorí o októbri ako možnom konečnom termíne. Nateraz sa hotelierom celkom dobre darí obsadzovať lôžka najmä v hlavnom meste ostrova, blízko ktorého je aj najväčšia pláž ostrova – Playa de Palma. V ďalších častiach ostrova sa turistická sezóna tento rok údajne nevyvíja najpriaznivejšie.

Rekordná sezóna

Ostrov Malorka minulý rok navštívilo rekordných 11,95 milióna cudzincov, bez ohľadu na „superleto“ v severozápadnej a strednej Európe. Takže pokiaľ ide o priamy dopad počasia, treba brať obavy hotelierov na Malorke s rezervou. V porovnaní s rokom 2017 bolo dovolenkárov viac o 2,73 %. Celkovo všetky štyri Baleárske ostrovy v roku 2018 navštívilo zo zahraničia 13,8 milióna osôb. Z nich, podľa oficiálnych dát, prišlo len z Nemecka 33,7 % a z V. Británie 26,7 %.

Booking.com

Briti po Brexite

Áno, komplikácie s brexitom, ktoré iste budú mať nejaký dopad na britský zahraničný turizmus sa môžu dotknúť ostrova, návštevnosti týchto obľúbených španielskych dovolenkových destinácií. Dovolenka na Malorka však bude aj naďalej cieľom nejedného Brita, nech budú podmienky akokoľvek komplikované.

Príležitosť pre nás?

A hoci nechceme byť škodoradostný, možno sa práve tým (najlepšie tzv. tvrdým brexitom) vytvorí lepšia ponuka pre ľudí zo strednej Európy, Malorka a ďalšie ostrovy v okolí budú pre nás cenovo aspoň o čosi dostupnejšie a vďačnejšie za našu návštevu. Popravde, stále nás tam vnímajú ako hostí druhej kategórie…

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to