Skupina turistov sa zabávala

Skupina turistov sa zabávala na hotelovom balkóne, z ktorého odhadzovali ohorky z cigariet na trstinovú strechu reštaurácie. Požiar iniciovali len štyri hodiny po svojom príchode do destinácie. Dovolenka na Malorke pre nich skončila skôr než začala. A ešte ich vyjde pekne draho…

13 nemeckých dovolenkárov

Polícia na španielskom ostrove Malorka zatkla 13 nemeckých dovolenkárov, ktorí údajne spôsobili požiar nemeckej reštaurácie nachádzajúcej sa pri turistami vyhľadávanej oblasti Playa de Palma v časti s’Arenal. Sudca v uznesení, ktorým rozhodol o predbežnom zadržaní bez kaucie pre trinástich Nemcov, zdôraznil vysoké riziko pre ľudí, ktoré požiar znamenal, a „nulovú spoluprácu“ zadržaných, ktorí odmietli vypovedať. Sudca zjavne nedôveroval protestom dovolenkárov, že oheň nezaložili. Inak, mládež z Nemecka stojí za väčšinou požiarov na Malorke v čase letnej sezóny.

Ohorky ešte oblievali alkoholom!

Skupina turistov sa zabávala na hotelovom balkóne, z ktorého odhadzovali ohorky z cigariet na trstinovú strechu reštaurácie z názvom „Why not“, ktorá v piatok popoludní začala horieť. Ohorky ešte oblievali alkoholom! Zatknutí sú údajne členmi bowlingového klubu v Münsteri. Malorská polícia tieto informácie pôvodne nechcela potvrdiť, no podľa „predbežných“ informácií z mesta Münster majú byť aspoň niektorí z nich členmi dobrovoľného hasičského zboru.

Booking.com

Požiar v reštaurácii na Malorke / Malorka.sk
Požiar v reštaurácii na Malorke / Malorka.sk

Výpovede svedkov

Susedia povedali, že všetko videli jasne. „Turisti to sledovali zo svojich balkónov. Nemci začali natáčať oheň mobilmi, bučali a smiali sa,“ povedal muž, ktorého citovali noviny Mallorca . Ďalší pre noviny povedal: „V izbách na 2. a 3. poschodí hotela žúrovali celé hodiny. Hudba bola pustená, pivo čapovali z jedného balkóna na druhý a vylievali tiež na ulicu.“ Zhodili aj cigarety. „Rýchlo horela celá strecha,“ povedal. Bolo to „ako bomba“.

Spôsobená škoda

Pri požiari boli 20. mája poškodené dve reštaurácie a byt. Dve osoby utrpeli ľahké zranenia. Denník Diario de Mallorca na svojej webovej stránke píše, že išlo o jedného muža a jedno dievča. Majiteľka reštaurácie Alice Klotzová vyčíslila škody požiaru na 150 000 eur. Sudca však uznal spoločnú a nerozdielnu zodpovednosť 500-tisíc eur za prípadnú škodu voči všetkým 13 podozrivým. O tom, či turisti požiar založili úmyselne, alebo či boli mimoriadne nedbanliví, má v sobotu rozhodnúť súd. Ten určí ďalší postup. Podľa dvoch vypočúvaných právnikov hrozí podozrivým v prípade obvinenia a dokázania viny z podpaľačstva z nedbanlivosti trest odňatia slobody na jeden až tri roky. V prípade úmyslu a ohrozenia ľudského života môže byť verdikt aj výrazne ostrejší, uviedla.

Čo sa deje v mysliach týchto mladých ľudí?

„Čo sa deje v mysliach týchto mladých ľudí?“ spýtala sa jedna z postihnutých, nemecká gazdiná Alice. „Nemohli byť takí opití, stále sa snažili utiecť,“ povedala žena z Kolína nad Rýnom, ktorá vedie svoju reštauráciu. Podnik otvorili len v júni 2021. Celý vonkajší priestor je teraz zdevastovaný. Miestna polícia po uvoľnení protipandemických opatrení v tejto oblasti zaznamenala zvýšený počet výtržností a krádeží, konštatuje DPA.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to