Kde nosenie rúšok či respirátorov zostáva

Nosenie rúšok či respirátorov zostáva povinné v Španielsku len vo verejnej doprave, v opatrovateľských domovoch pre seniorov a zariadeniach zdravotnej starostlivosti.

Čo ale covid pas / preukaz?

Cestujúci prichádzajúci do Španielska z krajín Európskej únie alebo schengenského priestoru už nebudú musieť predkladať dôkaz o zaočkovaní proti koronavírusu, o nedávnom prekonaní ochorenia COVID-19 ani negatívny výsledok testu. Španielska vláda to oznámila vo štvrtok. Informácie priniesla v piatok tlačová agentúra DPA. Takže konečne dovolenka na Malorka či inde v Španielsku bude bez obmedzení z posledných dvoch rokov.

Pre cestujúcich prichádzajúcich z krajín mimo EÚ alebo mimo schengenskej zóny sú spomínané požiadavky stále v platnosti.

Booking.com

Je teraz bezpečné cestovať do Španielska?

Španielsko zažilo koniec svojej šiestej vlny COVID, počas ktorej boli zaznamenané rekordne vysoké počty nakazených. Nový vrchol 179 125 nových prípadov za jeden deň bol zaznamenaný 12. januára, ale odvtedy sa tento počet dramaticky znížil.

Ku koncu mája Španielsko zaznamenalo približne 10 000 nových prípadov denne, ale počet hospitalizácií zostáva nízky, čo eliminuje dôvod na obavy. Celkový počet nakazených k 25. máju bol 12 280 345 s 106 105 úmrtiami.

Chcem to všetko!

Španielsko vedie veľmi úspešnú očkovaciu kampaň a výsledkom je, že viac ako 85 % populácie je plne zaočkovaných. Z týchto 85 % už 52,7 % dostalo posilňovacie dávky. Takže áno, aktuálne je bezpečné cestovať do Španielska.

Epidemiologická situácia sa zlepšila

Ministerstvo zdravotníctva v Madride ako dôvody rozhodnutia uvoľniť pravidlá uviedlo „zlepšenie epidemiologickej situácie“ v Španielsku a ostatných európskych krajinách, ako aj vysokú mieru zaočkovanosti španielskych obyvateľov.

Sedemdňová incidencia nových prípadov nákazy koronavírusom u ľudí vo veku nad 60 rokov je podľa ministerstva 282. Je zjavné, že nateraz má nielen Španielsko najhoršie za sebou.

Mladší ľudia už nejaký čas nie sú povinní testovať sa na koronavírus alebo ísť do karantény a situácia v nemocniciach sa upokojila. Nosenie rúšok či respirátorov zostáva povinné v Španielsku len vo verejnej doprave, v opatrovateľských domovoch pre seniorov a zariadeniach zdravotnej starostlivosti.

Zhrnutie ohľadom covid dokladov

V súčasnosti má len 34 krajín otvorené hranice bez akýchkoľvek požiadaviek alebo obmedzení vstupu. Sú to Saudská Arábia, Aruba a Jordánsko, Bahrajn, Kostarika, Dánsko, Salvádor, Slovensko, Slovinsko, Estónsko, Gabon, Gibraltár, Grenada, Maďarsko, Írsko, Island, Faerské ostrovy, Lotyšsko, Lichtenštajnsko, Litva, Maledivy, Mexiko, Moldavsko, Mongolsko, Čierna Hora, Nórsko, Curaçao, Holandsko, Poľsko, Spojené kráľovstvo, Česká republika, Rumunsko, Švédsko, Švajčiarsko.

Existuje ďalších 36 krajín, do ktorých nie je možné dostať sa zo Španielska, pretože ich hranice sú uzavreté.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to