Španielske Baleárske ostrovy a Kanárske ostrovy zaznamenali oživenie

Baleárske ostrovy a Kanárske ostrovy si môžu vydýchnuť. Z najhoršieho, pokiaľ ide o ich návštevnosť a ziskovosť v oblasti turizmu, sú vonku. Španielsky turistický sektor má za sebou skvelé leto.

Ľudia vyhľadávajú malebné závily / Malorka.sk
Ľudia vyhľadávajú malebné závily / Malorka.sk

Jeho príjmy vzrástli nad úroveň pred pandémiou koronavírusu. Uviedlo to v utorok 11. októbra 2022 priemyselné združenie Exceltur. To však hneď upozornilo, že inflácia by mohla spôsobiť spomalenie aktivity v tomto odvetví počas zvyšku tohto roka. Informuje o tom agentúra AFP. A čo Vy, dovolenkovali ste v Španielsku? Prispeli ste k ich pozitívnym výsledkom?

Oživenie viedli domáci turisti

Podľa údajov Exceltur, ktorý združuje veľké španielske hotelové siete a cestovné kancelárie, oživenie viedli domáci turisti, práve tí vykompenzovali pokles návštevníkov z niektorých kľúčových zahraničných krajín. Ako ale dodalo združenie vo vyhlásení, prudší nárast nákladov, najmä na energie a prácu, zasiahol marže väčšiny spoločností.

Booking.com

Tržby prekonali rok 2019

Leto 2022 bolo skvelé! Z hľadiska tržieb, aj keď nie z hľadiska marží a celkových výsledkov spoločností. Vo väčšine španielskych destinácií tržby prekonali rok 2019, čo bol posledný rok pred pandémiou, uviedol Exceltur. Hotelový sektor najviac ťažil zo „zadržiavaného dopytu z rokov pandémie“, to treba otvorene priznať. Tržby medzi júlom a septembrom boli o 9,2 % vyššie ako v rovnakom období 2019, čo turistický sektor jednoznačne potešilo.

Cestovný ruch ako hlavný ťahúň

Podľa Excelturu cestovný ruch bol „hlavným ťahúňom“ španielskej ekonomiky v 3. štvrťroku 2022 a to asi nečakal. Žiaľ, v dôsledku krehkej makroekonomickej situácie a geopolitického napätia v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu sa predpovedá, že tento sektor zaznamená vo 4. štvrťroku mierny pokles aktivity.

Veľmi slušná návštevnosť krajiny

Španielsko, pred pandémiou po Francúzsku druhá najnavštevovanejšia krajina sveta, privítalo v júli a v auguste 17,9 milióna zahraničných turistov, podľa národného štatistického inštitútu INE, v porovnaní s 20 miliónmi počas rovnakého obdobia 2019. V Španielsku sa silný dôraz kladie práve na autonómiu jednotlivých regiónov, ktoré sú pomerne odlišné vo viacerých ohľadoch. Preto majú ich autonómne vlády právomoc prijímať svoje osobité zákony o cestovnom ruchu, ktorými upravujú tento sektor pre svoje územie. Takže výsledky sú aj ich vizitkou.

Španielska ekonomika žije aj z cestovného ruchu

Cestovný ruch predstavuje približne 12 % hrubého domáceho produktu Španielska a pokles v tomto sektore počas pandémie tvrdo zasiahol ekonomiku krajiny, štvrtú najväčšiu v eurozóne. Obecným cieľom španielskej politiky cestovného ruchu je zvýšiť stupeň globálnej
konkurencieschopnosti národného sektoru cestovného ruchu
tým spôsobom, aby naďalej prispieval k vytváraniu bohatstva a zamestnanosti a k celkovému blahobytu španielskej spoločnosti, myslí si expert na turizmus David Flores Ruiz.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to