Čo treba zvážiť v roku 2023 pri rezervácii?

Kedy by ste si mali a čo rezervovať na Malorke, keď máte v pláne na ostrove stráviť Veľkú noc (7.-10.4.2023), Veľkonočné školské (6.-12.4.2023) prazdniny? Tu sú najdôležitejšie otázky a odpovede pred rezerváciou veľkonočného pobytu. Pri hoteloch je to jednoduché, platí zásada: kto si rezervuje skôr, má väčší výber. Cenovo však skorá rezervácia až taký rozdiel nehrá. Letenky a požičovne áut sa v cenách počas roka líšia, preto je dôležité, kedy rezerváciu, nákup vykonáte.

Lety na Malorku

Letecký expert Cord Schellenberg pre Mallorca Zeitung vysvetľuje: „Veľká noc bola začiatkom silného cestovateľského leta už v roku 2022, ktoré by sa pokojne mohlo zopakovať aj v roku 2023. Osobne by som preto nešpekuloval o poklese cien počas Veľkej noci. Školské prázdniny sa spájajú, dopyt po nich je vždy obzvlášť vysoký, keď slnko letí.“

Nakladanie batožiny do lietadla Boeing747-8 / Malorka.sk
Nakladanie batožiny do lietadla Boeing747-8 / Malorka.sk

Ak vo všeobecnosti chcete cestovať lacnejšie, mali by ste lietať iba s príručnou batožinou a porovnávať rôzne odletové letiská vo Vašom regióne: iné letiská, iné letecké spoločnosti, iné ceny. „Lovci výhodných ponúk by sa mali zamerať skôr na mimosezónne obdobie ako na veľkonočného zajaca a letieť rýchlo, pretože január je obdobím nízkeho dopytu,“ hovorí Schellenberg.

Booking.com

Prenajatie auta

Frieder Bechtel, hovorca rezervačnej platformy billiger-mietwagen.de pre MZ (Mallorca Zeitung) povedal: „Aj tento rok platí heslo „čím skôr, tým lepšie“. Pre tých, ktorí už poznajú presné dátumy svojej možnej cesty, voľna, bude pravdepodobne najlepšie, ak si ich rezervujú čo najskôr. Ceny majú tendenciu byť drahšie, čím viac sa blíži obdobie cestovania. „Čo neznamená, že teraz sú výhodné ponuky,“ hovorí Bechtel.

Serpentíny v pohorí Tramuntana
Serpentíny v pohorí Tramuntana

Ceny na Veľkú noc 2023 budú pravdepodobne vysoké, pretože vozové parky ešte nie sú také rozsiahle, ako by si poskytovatelia želali. Treba rátať s 20 až 30 percentami viac ako v rokoch pred pandémiou koróny. V zásade si možno predstaviť, že prídu spontánne dodávky áut, čo by mohlo spôsobiť dočasný pokles cien, no podľa Bechtela s tým netreba počítať. V tomto prípade väčšina poskytovateľov umožňuje bezplatné zrušenie a prerezervovanie do 24 hodín pred odletom.

Aké je v tom období počasie?

Priemerná teplota na Malorke v apríli je 14 stupňov. Najmä v noci to znamená, že sa ešte občas môže ochladzovať. Cez deň však možno aspoň čiastočne dúfať v hodnoty 20 a viac stupňov. To však nie je zaručené. Vo Vašej batožine by rozhodne nemala chýbať bunda. Teplota vody sa pohybuje okolo 15-16 stupňov, takže kúpanie v mori je skôr pre otužilcov.

Koľko hotelov je už otvorených?

V rokoch pred pandémiou bolo v tomto období otvorených približne 50 až 60 percent hotelov na ostrove. Minulý rok to bolo neskutočných 84 percent. Dá sa teda predpokladať, že väčšina hotelov na ostrove bude tento rok opäť otvorená.

​​​​​​​MLL Palma Bay Club Resort, Malorka / Malorka.sk
​​​​​​​MLL Palma Bay Club Resort, Malorka / Malorka.sk

Minulý rok bolo na Veľkú noc otvorených približne 88 percent hotelov v mestách Sóller, Palma a Cala Major. V oblasti okolo Pollença to bolo 64 percent a na Playa de Palma okolo 55 percent.

Budete si rezervovať dovolenkový dom?

Dovolenka na Malorke v dovolenkovom dome môže byť špeciálnym zážitkom, najmä ak nemáte chuť stretávať sa s inými ľuďmi. Na Malorke je na výber široká škála, avšak značná časť z nich je nelegálna – dokonca aj na veľkých ubytovacích portáloch. Ak sa chcete uistiť, že dom alebo byt, ktorý chcete, má licenciu, môžete použiť aplikáciu „Verificador lloguer turístic“ (Android / iOS), ktorá je dostupná aj v nemčine.

V zásade by licenčné číslo malo byť uvedené na portáli prenájmu. Mať licenciu nezaručuje, že dom je v perfektnom stave, ale aspoň je zaregistrovaný. Bezproblémová komunikácia s prenajímateľom vopred je tiež dobrým znamením, že ste našli serióznu ponuku.

Správne miesto na dovolenku na Malorke?

Samozrejme, nie vždy sa všeobecné odporúčania stretnú s individuálnym vkusom. Ale Malorka má čo ponúknuť každému. Tak pre rodiny s deťmi, ako aj pre dospelých, či mladých, po zábave bažiacich.

Rodiny s deťmi

Rodiny väčšinou lákajú dovolenkové oblasti na pobreží, ako sú Alcúdia, Pollença alebo Can Picafort na severe, Cala Ratjada alebo Cala Millor na východe alebo Colonia de Sant Jordi, Peguera alebo Magaluf / Palmanova na juhu ostrova.

Hotely pre rodiny s deťmi na Malorke / Malorka.sk
Hotely pre rodiny s deťmi na Malorke / Malorka.sk

Ak sa vyberiete na Playa de Palma, môžete využiť dobrú dostupnosť do mesta. A ak prší, Palma Aquarium je hneď neďaleko.

Iba dospelí

Ak nechcete mať okolo seba deti, usaďte sa v centre Palmy. Tí, ktorí uprednostňujú trochu zelenšie okolie, nájdu to, čo hľadajú, v malých a pôvabných vidieckych hoteloch „agroturismos“ a vo vybraných domoch v pohorí Tramuntana.

Aktívna dovolenka

Jar je skvelý čas na strávenie športovej dovolenky na Malorke. Mierne teploty oceňujú najmä cyklisti. V turistických strediskách ako Playa de Palma, Peguera alebo Alcúdia sú početné požičovne bicyklov. Odtiaľ sa dá ostrov preskúmať mnohými cestami.

Zvečerieva sa v prístave v Alcúdii / Malorka.sk
Zvečerieva sa v prístave v Alcúdii / Malorka.sk

Dediny vo vnútrozemí ostrova sú často využívané na obedňajšie prestávky, no niektoré už ponúkajú aj samotnú požičovňu bicyklov. Jar je výborná aj na turistiku. Po celom ostrove sú skvelé trasy v závislosti od toho, či máte afinitu k horám, pohybujete sa viac po súši alebo chcete občas vidieť more.

Kultúrne prázdniny

Ak ste na ostrove na Veľkú noc, určite by ste mali vidieť veľkonočné procesie, ktoré sa konajú v Palme aj vo všetkých dedinách. Predstavujú pôsobivý náboženský rituál, ktorý sprevádza dojemná hudba. Kultúrne sa život v apríli väčšinou sústreďuje na Palmu. Dva týždne pred Veľkou nocou sa koná Art Palma Brunch (25. marca), prvé veľké umelecké podujatie tohto roka. V baroch hlavného mesta je v tomto čase pravdepodobnejšie vidieť aj koncerty.

Párty dovolenka

S dôverou môže prísť každý, kto počas veľkonočných sviatkov zatúži po Ballermannovi. Megapark oslavuje svoje mäkké otvorenie 30. marca, Bierkönig je každopádne otvorený po celý rok. Takže už môžete oslavovať.

Mallorca Megapark Megaarena / Malorka.sk
Mallorca Megapark Megaarena / Malorka.sk

Veľké vernisáže sa konajú po Veľkej noci. Bierkönig oslavuje štvordňové otvorenie sezóny od 20. do 23. apríla, Megapark o niekoľko dní neskôr, od 27. do 30. apríla. V Peguere opäť začína sezóna 30. apríla. Práve tu oslavuje Krümels Stadl otvorenie.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to