Revolučný nástroj ChatGPT

Rozhodli sme sa otestovať známu aplikáciu „umelej inteligencie“, ktorá vyvolala celosvetový rozruch, záujem. ChatGPT je produkt – variant modelu jazyka GPT vyvinutého spoločnosťou OpenAI, ktorý bol predstavený širokej verejnosti 30. novembra 2022. Zdá sa, podľa ohlasu na neho, že určil minimálne prioritu, budúci trend rozvoja informačných technológií a služieb.

Posadili sme ho do role dovolenkára

My sme ho posadili do role dovolenkára, ktorý sa chystá na španielsky ostrov Malorka. Chceli sme vedieť o aké informácie v súvislosti s dovolenkou na Malorke by mal ako potenciálny turista záujem. V tom duchu sme sformulovali pre neho aj hlavnú a doplňujúcu otázku. Jeho odpoveď zverejňujeme v plnom znení, takmer bez akýchkoľvek úprav. Príjemné čítanie, poučenie sa a samozrejme aj zábavu Vám prajeme, milí naši čitatelia!

Vži sa do pozície dovolenkára, ktorý sa chystá na Malorku. Čo by ťa pred cestou na tento ostrov najviac zaujímalo, čo by si chcel vedieť?

Ako dovolenkár, ktorý sa chystá na dovolenku na Malorku, by som sa zaujímal o nasledujúce informácie:

Booking.com

 • Počasie a obdobie návštevy: Chcel by som vedieť, aké je typické počasie na Malorke v čase môjho pobytu. Informácie o teplotách, zrážkach a možnosti hurikánov by mi pomohli plánovať vhodné oblečenie a aktivity.
 • Doprava a preprava na ostrov: Rád by som vedel, ako sa dostať na Malorku a aké sú možnosti prepravy po ostrove. Ak je to letiskové spojenie, informácie o letisku, transferoch a taxíkoch by boli užitočné. Ak by som sa rozhodol pre trajekt, chcel by som vedieť, odkiaľ a ako často plavia a koľko to trvá.
 • Ubytovanie: Zaujímal by som sa o rôzne možnosti ubytovania na Malorke, ako napríklad hotely, apartmány, rezorty a možnosti prenájmu. Bolo by užitočné vedieť o cenách, vybavení, umiestnení a recenziách od ostatných cestovateľov.
 • Turistické atrakcie: Chcel by som vedieť o najdôležitejších turistických atrakciách a miestach na Malorke. Aké sú najkrajšie pláže, historické pamiatky, prírodné parky, obľúbené turistické trasy alebo iné významné miesta, ktoré by som nemal prehliadnuť?
Impozantný hrad Bellver / Malorka.sk
Impozantný hrad Bellver / Malorka.sk
 • Kultúra a zvyky: Je vždy dobré mať povedomie o miestnej kultúre, tradíciách a zvykoch. Informácie o miestnom jazyku, strave, obľúbených aktivitách a pravidlách správania by pomohli lepšie sa začleniť a rešpektovať miestne obyvateľstvo.
 • Stravovanie a nákupy: Mám záujem o miestnu kuchyňu a jedlá, ktoré by som mal ochutnať. Odporúčania na reštaurácie, trhy a obchody s miestnymi špecialitami by boli užitočné pre moje stravovacie plány a nákupy suvenírov.
 • Aktivity a zábava: Chcel by som vedieť o rôznych aktivitách a zábavných možnostiach dostupných na Malorke. Odporúčania na vodné športy, turistiku, cyklistiku, nočný život a podobné aktivity by ma zaujímali.
 • Bezpečnosť a zdravotná starostlivosť: Je dôležité vedieť o miestnych bezpečnostných opatreniach, zdravotnej starostlivosti a miestach súvisiacich s núdzovými situáciami. Informácie o zdravotníckych zariadeniach, miestach poskytujúcich konzulárnu pomoc a kontaktných číslach by boli užitočné v prípade potreby.

Tieto sú len niektoré z tém, ktoré by ma zaujímali ako dovolenkára, ktorý sa chystá na Malorku. Samozrejme, každý má svoje osobné záujmy a preferencie, takže by som sa prispôsobil aj svojim individuálnym potrebám a záujmom.

Aké ďalšie témy by ťa ešte zaujímali?

Okrem vyššie uvedených tém by ma zaujímali aj nasledujúce informácie:

 • Doporučené trasy a výlety: Rád by som sa dozvedel o odporúčaných výletných trasách a výletných miestach na Malorke. Aké sú najkrajšie dedinky, panoramatické vyhliadky, skryté pláže alebo prírodné útvary, ktoré by som mal navštíviť? Ak sú k dispozícii organizované výlety, chcel by som vedieť viac o možnostiach a cestovných spoločnostiach, ktoré ich ponúkajú.
 • Tipy na rodinné aktivity: Ak cestujem s rodinou, bolo by pre mňa dôležité vedieť o vhodných aktivitách a atrakciách pre deti. Informácie o detských ihriskách, vodných parkoch, živých zvieratách alebo zábavných parkoch by pomohli zabezpečiť, aby si aj deti užívali dovolenku.
 • Možnosti pre športovcov: Ak som nadšený športovec, rád by som vedel o športových možnostiach na Malorke. Informácie o cyklistických tratiach, golfových ihriskách, tenisových dvorcoch alebo iných miestach, kde si môžem užiť aktívne športovanie, by boli veľmi užitočné.
Nákupné centrum FAN / Malorka.sk
Nákupné centrum FAN / Malorka.sk
 • Najlepšie obchody a nákupy: Ak mám záujem o nákupy a obchody, rád by som vedel o najlepších miestach na Malorke, kde si môžem kúpiť miestne špeciality, módu, suveníry alebo ďalšie veci. Informácie o obchodných centrách, trhoch a tradičných trhoviskách by boli vítané.
 • Zaujímavosti a históriu ostrova: Mám záujem o históriu a kultúru ostrova. Chcel by som sa dozvedieť o zaujímavých faktoch, histórii a kultúrnych tradíciách Malorky. Informácie o múzeách, historických pamiatkach, umení a festivale by ma zaujímali.
 • Tipy na miestne festivaly a podujatia: Ak je niečo špeciálne plánované počas môjho pobytu, rád by som o tom vedel. Informácie o miestnych festivaloch, hudobných koncertoch, športových podujatiach alebo iných kultúrnych udalostiach by mi pomohli zažiť autentickú atmosféru Malorky.
 • Plánovanie výletov a rezervácie: Ak mám záujem o rezerváciu výletov, prenájom áut, rezerváciu stolov v reštauráciách alebo podobné veci, chcel by som vedieť, ako najlepšie plánovať a rezervovať tieto aktivity. Informácie o miestnych cestovných agentúrach, webových stránkach alebo aplikáciách, ktoré mi pomôžu s organizáciou, by boli užitočné.

Tieto ďalšie témy by mi pomohli získať širší prehľad o Malorke a zabezpečiť si pohodlnú a zaujímavú dovolenku na tomto krásnom ostrove.

ChatGPT ako solídne zorientovaný cestovateľ

Ostrieľané cestovateľky a cestovatelia, či pionieri v tejto činnosti, čo hovoríte na reakciu, odpoveď tzv. umelej inteligencie? ChatGPT sa zjavne ukázal ako solídne zorientovaný cestovateľ, teda turista, ktorý chce byť pred cestou na ostrov Malorka seriózne pripravený. Chce tým minimálne obmedziť rizika spojené s neznalosťou destinácie. Môže byť fajn ísť niekam do zahraničia bez akýchkoľvek znalostí o lokalite, na slepo. Túto cestu volia zväčša dobrodružné povahy, ale je rozhodne lepšie mať aspoň základné informácie o krajine, lebo to prináša menej stresu a viac pohody pri cestovaní. Pri tejto stratégii sa môžete napríklad vopred na niečo konkrétne (naštudované) tešiť, nespoznávať miesta náhodne. Široký záujem ChatGPT o dôležité informácie o destinácii z neho robí, predstavuje až prototyp ideálneho cestovateľa, „človeka“ idúceho na dovolenku s vážnou prípravou, zodpovednosťou.

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to