Dochádza k určitému sprísneniu pravidiel

Dovolenkári pozor! Tieto pravidlá správania platia pre Playa de Palma v roku 2023. Vláda v Palme sa už mnoho rokov snaží obmedziť na alkohole postavenú turistiku v časti Ballermann pravidlami správania. Aj tento rok dochádza k určitému sprísneniu pravidiel, čo by malo excesy sťažiť.

S pokutou do 3000 €

Keď alkohol spája... / Malorka.sk
Keď alkohol spája… / Malorka.sk

Od apríla radnica v Palme zakázala verejnú konzumáciu alkoholu a reklamu na alkohol, okrem „Schinkenstraße“, aj v štyroch ďalších oblastiach. „Vážne narušenie pokoja“ pod vplyvom alkoholu bude potrestané pokutou až do 3000 €. Odvtedy sa osobitné pravidlá v zónach ZEIT (Zonas de Especial Intervención Turística) vzťahujú aj na „Bierstrasse“, t. j. Carrer de Miguel Pellisa, Carrer de la Missió de San Diego, Carrer del Llaüt a Carretera de s’Arenal. Predaj alkoholu v kioskoch a supermarketoch je po 21:30 zakázaný. Je to preto, aby sa predišlo neviazanému non stop opíjaniu sa turistov. Dovolenkári však môžu neskoro večer, v noci konzumovať alkohol, čí doslova ho chľastať v podnikoch ako Bierkönig, Megapark a ďalších, no tam už by mali byť pod akým – takým dozorom. Nedávno prijaté pravidlá platia do 1. októbra 2023.

Niektoré ďalšie pravidlá radnice

Ďalšie pravidlá radnice, ako aj špecifikácie, ktoré si na seba uvalili niektoré kluby a bary na Playa de Palma, ich stručné zhrnutie:

Booking.com

Mallorca Megapark Megaarena / Malorka.sk
Mallorca Megapark Megaarena / Malorka.sk
 • hostia musia byť oblečení v topoch a topánkach
 • každý, kto vyčnieva negatívne v rade (opitý, agresívny, potetovaný rasistickými symbolmi atď.), musí zostať vonku
 • prevádzkovatelia krčiem sa navzájom informujú o zákazoch vstupu hostí, existuje priama výmena názorov s políciou
 • fajčenie v baroch a na otvorených uliciach nie je povolené
 • nákup od pouličných predajcov je zakázaný
 • all inclusive s alkoholom v hoteloch časti Ballermann je zakázané, tri alkoholické nápoje sú povolené len ako „paušál“ s jedlom
 • pitie na verejnosti je zakázané
 • megafóny, reproduktory a pohoršujúce kostýmy sú zakázané
 • behanie s odhalenou hruďou mimo pláže, vrátane promenády, je zakázané
 • sex na verejnosti je zakázaný
 • divoké cikanie a zanechávanie odpadkov za sebou je trestný čin
 • nafukovacie sexuálne bábiky alebo uteráky s odhaľujúcimi obrázkami sú zakázané
 • miestni tiež musia oddeliť svoje vonkajšie plochy od ulice

Zábava na balkónoch

Požiar v reštaurácii na Malorke / Malorka.sk
Požiar v reštaurácii na Malorke / Malorka.sk

„Balkónovanie“ spôsobuje problémy hotelom a obyvateľom. Turisti skáču z jedného balkóna na druhý a nezastavia sa ani pri súkromných apartmánoch. Sú často opití alebo pod vplyvom drog. Spôsobujú aj požiare. V posledných rokoch už ich pády z balkónov spôsobili množstvo úmrtí.

V skutočnosti sa nič nezmenilo…

Pláž Platja de Palma / Ca'n Pastilla / Malorka.sk
Pláž Platja de Palma / Ca’n Pastilla / Malorka.sk

Ak pozorujete scenériu na Playa, rýchlo Vám bude jasné, či už majiteľom klubov a barov chýba vôľa, alebo je polícia preťažená, v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi sa v skutočnosti nič nezmenilo. „Veľa sa pije. Niektorí sú o deviatej ráno ešte opití na ulici,“ kritizuje Beatrice Ciccardini z krčmy „Zur Krone“. Iniciatíva Palma Beach od Juana Ferrera je ďaleko od jej cieľov umierneného turizmu v Playa de Palma. Bujaré davy a „mŕtvoly pod vplyvom alkoholu“ naďalej charakterizujú obraz na uliciach bez obáv z následkov…

...

Zdieľat na Pintereste

Zdieľaj to